Znamy laureatów konkursu literackiego 'Obecność i ślad, czyli rzecz o pilanach wartych spotkania'

Data: 01.07.2011 Kategorie: Ogólna

30 czerwca w Galerii „Na poddaszu" nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu literackiego pt. "Obecność i ślad, czyli rzecz o pilanach wartych spotkania", którego organizatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile, przy wsparciu organizacyjnym pilskiej PWSZ, a finansowym - Gminy Piła.

Nagrodą główną w konkursie jest zakwalifikowanie pracy literackiej do publikacji w książce, której wydanie zostało zaplanowane na sierpień tego roku.

Oto Autorzy zwycięskich prac:
Ewa Banach „Z wiatrem znad Gwdy" (poezja)
Przemysław Borowiak „Tropy pilskie, czyli poety-teoretyka przechadzka po mieście" (poezja)
Edmund Czynszak „Zagubieni w czasie. Śladami prostych bohaterów znad Gwdy"
Agata Drozdowicz „Karty z pamiętnika"
Anna Fons „Chcieć to móc - Mirosław Kin"
Karolina Furmańczyk „Pod miasta sufitem" (poezja)
„Miasto jak Ty" (poezja)
„Droga do domu" (poezja)
Justyna Gródecka „Ostatni Rycerz Rzeczypospolitej, czyli wspomnienie
o ojcu"
Olga Klessa „Kolega ze szkolnej ławki"
Paulina Klessa „Wróżka i Pegaz"
Rafał Kot „Coś o Pile"(poezja)
Sandra Musiał „Pejzaż mijających wiosen" (poezja)
Tomasz Pachowicz „Czesław Pachowicz - mój Ojciec - mój Autorytet"
Marek Przybyłowicz „Profesor"
Michał Sadowski „Barka" (poezja)
Filip Wiktor Spek „Rzecz o artystach"
Jagoda Stanclik „Bernard Schulze - obrazy malowane światłem"
Mikołaj Szałek „Świat a jeden człowiek..."
Grażyna Szczurek-Tylka „Na skrzydłach młodości (wspomnienia matki o swoim synu)"
Agnieszka Świderska „Ukłoń się świrom"
Przemysław Tyler „Dawno, dawno temu rodziło się teraz" (poezja)
Kinga Wasilewska „Nad Gwdą" (poezja)
Barbara Węglarczyk „Ciekawy przypadek Artura Stanilewicza"
Karol Włoszczyk „Dawid Michelus - nadzieja polskiego boksu z Piły"

Uczestnicy projektu literackiego stworzyli swoisty katalog postaci „wartych ocalenia od zapomnienia". Największym zaskoczeniem Organizatorów jest zaliczenie do poszukiwanej kategorii „autorytetów", przedstawicieli pilskich nauczycieli. Jest to, znany współczesnym uczniom LO na Pola, Artur Stanilewicz „Czoper" - doskonały nauczyciel z epizodem muzycznym. Drugą postacią jest „Cyrkiel" (Jerzy Kossowski) - matematyk, postać nietuzinkowa, człowiek o ogromnej wiedzy i - jak pisze sam Autor Marek Przybyłowicz - człowiek przez duże C. „Nie pozostało po Nim wiele, oprócz tego, co mamy w sercach, my, wdzięczni uczniowie, gdyż był człowiekiem bardzo skromnym. Dlatego cieszę się, że mogłem wziąć udział w Państwa konkursie, i może w jakiś sposób utrwalić pamięć o tym wielkim obywatelu mojego miasta, w którym zawsze będę sercem". Ta ostatnia deklaracja warta jest podkreślenia, gdyż Autor od lat mieszka w Edynburgu, skąd nadesłał pracę.
Pozostali bohaterowie utworów prozatorskich mogą zostać podzieleni na umowne kategorie: muzyków (Sebastian Czaja, Mirosław Kin, Maciej Tylka), twórców i animatorów kultury (Zuzanna Przeworska, Tadeusz Ogrodnik). Część z prac ma bardzo osobisty charakter wspomnień o nieżyjących najbliższych. Takie jest m.in. wspomnienie o Lechu Kozaczko (wieloletnim nadleśniczym nadleśnictwa „Zdrojowa Góra", pośle na Sejm X kadencji). Dwie z prac traktują o postaci urodzonego w Pile malarza Bernarda Schulze, którego uważa się za prekursora niemieckiego abstrakcjonizmu powojennego. Dwie z prac mają bohaterów zbiorowych. Taka jest m.in. praca Agnieszki Świderskiej pt. „Ukłoń się świrom", która została wyróżniona przez Rektora PWSZ dodatkową nagrodą finansową.
Pozostałe wyróżnione prace to:
• „Pod miasta sufitem" Karoliny Furmańczyk (utwór z kategorii poetyckiej),
• „Pejzaż mijających wiosen" Sandry Musiał (utwór z kategorii poetyckiej),
• „Profesor", Marka Przybyłowicza
oraz
• „Rzecz o artystach" -Filipa Wiktora Speka.

W publikacji „Obecność i ślad, czyli rzecz o pilanach wartych spotkania" ukażą się również prace dostarczone poza Konkursem, złożone na prośbę Organizatorów. Są to prace: Doroty Barys ( „Dyplomatka na antypodach"), Emilii Lewickiej-Kalki („Antoni Kiszewski (1810-1887") oraz Ryszarda Mokrzyckiego („Popłyńmy").

 

Organizatorzy serdecznie dziękują za ufundowanie upominków dla uczestników konkursu firmom: Grapil, PNiG "NAFTA", Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Piła-Kalina oraz firmie Altvater.

STOPKApila500

Galeria zdjęć

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"