Fulbright

fulbright_new_logo.png

O PROGRAMIE

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych programów wymiany na świecie, z reputacją daleko wykraczającą poza środowisko akademickie.

Od ponad 75 lat Program Fulbright wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami.

Program Fulbrighta w Polsce działa dzięki dotacjom Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych. Działalność nie byłaby też możliwa bez bliskiej współpracy z polskimi i amerykańskimi instytucjami szkolnictwa wyższego oraz wsparcia darczyńców. 

Wartość dofinansowania ze środków budżetu państwa w 2020 r. wynosi 5 120 000 zł.

CZYM JEST STYPENDIUM FULBRIGHTA?

Program Fulbrighta ma przede wszystkim wymiar czysto praktyczny: finansuje wyjazdy naukowe polskich studentów, badaczy i nauczycieli akademickich do USA i wspiera ich obiecujące projekty. Dołączając do Programu, beneficjenci realizują własne zawodowe ambicje. Drugi wymiar, ideowy zakłada, że wymiana wiedzy i umiejętności służy jeszcze większemu celowi niż rozwój nauki. Zgodnie z wizją inicjatora Programu, amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta, jest to narzędzie w budowaniu dialogu i pokojowych relacji między narodami. Zbliżając do siebie środowiska akademickie różnych krajów, zbliżamy do siebie całe społeczeństwa.

Program Fulbrighta działa dwukierunkowo – również amerykańscy badacze i eksperci mają możliwość przyjazdu i pobytu naukowego w Polsce. Dzięki temu wiele polskich instytucji akademickich i edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych ma możliwość zaproszenia do współpracy przy swoich projektach specjalistów i wykładowców z USA.

Fulbright U.S. Scholar Program

Fulbright US Scholar Program to trwające od 3 do 10 miesięcy stypendia badawcze, dydaktyczne lub badawczo-dydaktyczne dla pracowników naukowych amerykańskich uczelni, ekspertów, artystów, dziennikarzy, prawników oraz niezależnych naukowców. Przyjmowane są zgłoszenia od kandydatów i kandydatek ze wszystkich dziedzin. Podczas pobytu w Polsce stypendysta realizuje przedstawiony w podaniu i uzgodniony z instytucją goszczącą i/lub Komisją Fulbrighta projekt wykładów i innych zobowiązań i/lub projekt badawczy.

Więcej na stronie: https://fulbright.edu.pl/

ETA – English Teaching Assistant Program

Fulbright English Teaching Assistant (ETA) to program dla polskich uczelni zainteresowanych goszczeniem native speakera, który będzie prowadził zajęcia z języka angielskiego. Fulbright ETAs podczas swojego 9-miesięcznego pobytu (od października do czerwca) w polskiej uczelni asystują i/lub samodzielnie prowadzą zajęcia języka angielskiego ogólnego lub specjalistycznego, w zależności od potrzeb uczelni, w wymiarze do 14 godz. dydaktycznych tygodniowo.

Stypendyści Fulbrighta to native speakers języka angielskiego posiadający wiedzę i doświadczenie w wielu dziedzinach.  Są absolwentami najlepszych amerykańskich uczelni. Ich otwartość i gotowość do zdobywania nowych doświadczeń i rozwijania umiejętności nauczania języka angielskiego umożliwia wymianę dobrych praktyk akademickich. Oprócz asystowania lub samodzielnego prowadzenia zajęć z języka angielskiego, Fulbright ETAs aktywnie angażują się w działalność pozaakademicką: organizują i uczestniczą w konferencjach, prowadzą warsztaty tematyczne, kluby dyskusyjne, grupy teatralne, wykłady nt. kultury i historii USA, doradzają osobom zainteresowanym podjęciem studiów w USA lub wyjazdem na letni staż w ramach programu Work & Travel.

Więcej na stronie: https://fulbright.edu.pl/eta/

FSP - Fulbright Specialist Program
Fulbright Specialist Program to program krótkoterminowej wymiany naukowo-badawczej mający na celu pogłębienie oraz rozszerzenie współpracy między polskimi instytucjami, a amerykańskimi naukowcami.
Program umożliwia polskim instytucjom nawiązanie współpracy z wybitnymi amerykańskimi specjalistami oraz wspólną realizację projektu, związanego z wizytą specjalisty w polskiej instytucji trwającej od 2 do 6 tygodni. Pobyt specjalisty w Polsce może być związany m.in z prowadzeniem wykładów i warsztatów, uczestnictwem w konferencjach, konsultacjami w zakresie prac programowych, wykonywaniem ocen i ekspertyz, czy też rozwijaniem lokalnych projektów badawczych.

W ramach programu stypendysta otrzymuje honorarium, podstawowe ubezpieczenie medyczne oraz bilet lotniczy do/z USA. Instytucja goszcząca zobowiązana jest do pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia stypendysty oraz kosztów podróży krajowych związanych z realizacją projektu.

Polskie instytucje mogą wielokrotnie uczestniczyć w programie. Amerykańscy stypendyści mogą również wielokrotnie uczestniczyć w programie, jednak muszą upłynąć 2 lata do momentu zgłoszenia ich kandydatury do programu Fulbright Specialist od daty zakończenia ostatniego projektu w ramach programu Fulbright Specialist.

Więcej informacji na stronie: https://fulbright.edu.pl/specialist/

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"