Z Marszałkiem Senatu o zmianach dla organizacji pozarządowych

Data: 18.01.2011 Kategorie: Ogólna

18 stycznia PWSZ w Pile, miała przyjemność gościć w swoich murach Bogdana Borusewicza - Marszałka Senatu RP, który przewodniczy również Zespołowi Parlamentarnemu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Organizatorami wizyty Marszałka byli: Senator RP Mieczysław Augustyn, Poseł na Sejm RP Adam Szejnfeld oraz Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Maria Janyska. W spotkaniu uczestniczyli także m.in: Starosta Pilski Mirosław Mantaj, Prezydent Miasta Piły - Piotr Głowski oraz władze PWSZ w Pile: Rektor prof. Adam Marcinkowski, Prorektor prof. nadzw. dr Donat Mierzejewski oraz Kanclerz S. Sieradzki.
     Spotkanie dotyczyło zmian legislacyjnych, obejmujących stowarzyszenia, zrzeszenia i petycje obywatelskie. Temat jak najbardziej potrzebny, czego dowodem było duża ilość zainteresowanych, którzy reprezentowali pilskie organizacje pozarządowe - od sportowych, po kulturalne, artystyczne i turystyczne.
     Marszałek Borysewicz wyraził uznanie dla wszystkich, którzy działają społecznie, przyznał jednak, że w Polsce (w porównaniu do np. Wielkiej Brytanii) jest jednak ciągle zbyt mało organizacji pozarządowych. Powodem takiego stanu rzeczy może być m.in. właśnie obecna ustawa o stowarzyszeniach, która jest dość „sztywna" i niestety nie dostosowana do obecnych oczekiwań obywateli.
     Sytuację tą zamienić ma projekt senacki, który wprowadza nowe regulacje prawne dotyczące zarówno stowarzyszeń, jak i szeroko pojętych zrzeszeń. Najważniejsze propozycje zmian to szersze rozróżnienie organizacji społecznych (stowarzyszenie, stowarzyszenie zwykłe, zrzeszenie nierejestrowe, porozumienie partnerskie), które powstawać będą mogły ad hoc, przykładowo - pomoc dla powodzian. W obecnej chwili procedura utworzenia stowarzyszenia jest bardzo długa, co wyklucza ich szybką, doraźną działaność. Według projektu - co ważne - zrzeszać będą mogły się nie tyko osoby fizyczne, ale i prawne.

Z projektem ustawy można zapoznać się TUTAJ

     Kolejną rewolucyjną zmianą ma być także konieczność prowadzenia pełnej księgowości tylko przez stowarzyszenia i zrzeszenia, których wysokość przychodów przekracza 1,2 mln euro. Pozostałe organizacje prowadzić mają tylko księgę przychodów i rozchodów. Zdaniem Senatorów, w chwili obecnej jest to bariera, która skutecznie zniechęcała do rozpoczęcia działalności przez nowe organizacje pozarządowe.

     Kolejną kwestią poruszoną na spotkaniu był projekt ustawy o petycjach. Jak stwierdzili zgodnie Parlamentarzyści, społeczeństwo jest dość zniechęcone do składania petycji, ponieważ właściwie nie są one  rozpatrywane. Sytuację zmienić ma właśnie nowy projekt senacki.

Z projektem ustawy można zapoznać się TUTAJ

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"