Wiele relacji łączy Polskę i Austrię, zarówno biznesowych, jak i społecznych. Mamy wspólne cele, ale także wspólne wyzwania i właśnie ta ostatnia kwestia omówiona została przez Ambasadora Republiki Austrii – Andreasa Stadlera, który pojawił się w Pile na zaproszenie Posła dra Piotra Głowskiego.
Ambasador Andreas Stadler, przedstawił studentom ANS w Pile oraz uczniom szkół średnich, trzy najważniejsze wyzwania przed jakimi stoją Austria i Polska w Unii Europejskiej. Pierwsze zagrożenie to atak Rosji na europejski porządek prawny – mowa była tu nie tylko o Ukrainie, ale także o początkach konfliktu w roku 2016, ataku na Gruzję, późniejszej aneksji Krymu. Po drugie – osłabienie demokracji i atak na praworządność – tu wymienione zostały schematy dojścia do władzy partii populistycznych, kwestia brexitu Wielkiej Brytanii i ruchów prawicowych w obydwu państwach, jak również próby zawłaszczenia mediów. Ostatnim wyzwaniem, które dotyczy UE i całego globu, był kryzys klimatyczny.
Po wykładzie Ambasador oraz dr Piotr Głowski, odpowiadali na liczne pytania uczniów oraz studentów, które dotyczyły m.in. migracji, konfliktu izraelsko-palestyńskiego, uzależnienia od surowców z Rosji.
Po wykładzie, Ambasador Austrii, miał okazję zobaczyć także proces kształcenia na studiach w ANS w Pile. Dr Michał Bania – Prorektor ds. Rozwój, Nauki i Współpracy Międzynarodowej oraz dr Kamila Sadaj-Owczarek – Kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego wraz ze studentami, ukazali możliwości specjalistycznego przygotowania studentów w nowoczesnym Centrum Symulacji Ratownictwa Medycznego.
W spotkaniu z Ambasadorem udział wzięli także: Starosta Pilski – Rafał Zdzierela, Małgorzata Karwacka – Przewodnicząca Rady Powiatu, Maria Kubica – Przewodnicząca Rady Miasta.
Andreas Stadler - Ambasador w Polsce od lipca 2021 r. Wcześniej pełnił funkcję m.in.: ambasadora Republiki Austrii na Malcie; kierownika referatu ds. Cywilnych Aspektów Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE; dyrektora Austriackiego Forum Kultury w Nowym Jorku; zastępcy Ambasadora w Ambasadzie Austrii w Zagrzebiu.
--
fot. z wykładu Łukasz Marczak
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"