W świecie niskich temperatur – to pierwszy wykład prof. nadzw. dra Stanisława A. Różańskiego w ramach projektu FIZYKA JEST PIĘKNA. Uczniowie I LO w Pile mieli okazję odświeżyć sobie wiedze o zachowaniu się materii w niskich temperaturach. Profesor omówił także odkrycie nadprzewodnictwa przez Kamerlingh Onnesa, rolę polskich uczonych Wróblewskiego i Olszewskiego w skropleniu tlenu i azotu, nadprzewodniki pierwszego i drugiego rodzaju, nadprzewodniki wysokotemperaturowe, efekt Meissnera, teoria BCS, złącze Josephsona, wykorzystanie niskich temperatur w technice, np. magnesy nadprzewodzące w wielkim zderzaczu hadronów.
Po dawce wiedzy teoretycznej, rozpoczęły się pokazy, a wśród nich m.in.:
zjawisko Leidenfrosta – poduszka gazowa,
wrzenie ciekłego azotu,
skraplanie powietrza zawartego w gumowych balonikach,,
młotek z rtęci,
własności sprężyste ciał stałych w niskich temperaturach – stan szklisty gumy, szklane róże,
demonstracja zmiany oporu elektrycznego metali i półprzewodników,
wzbudzanie prądu indukcyjnego w pierścieniu schłodzonym do temperatury azotu,
lewitacja nad nadprzewodnikem wysokotemperaturowym – efekt Meissnera,
fosforescencja w niskich temperaturach – doświadczenie ze skorupkami jajek i twarogiem,
wytwarzanie piany i dużych baniek mydlanych z wykorzystanie suchego lodu.
Projekt jest współfinansowany ze środków przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej na podstawie umowy nr 37/UD/SKILLS/2014 o wykorzystanie Nagrody przyznanej w konkursie eNgage w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego”.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.