
To była bardzo muzyczna niedziela, która należała do akademickich chórów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych z Konina, Leszna i Piły. A Festiwal rozpoczął się już w godzinach porannych. W trzech pilskich kościołach (kościele pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych, kościele pw. św. Antoniego, kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski), wystąpiły chóry uczestnicząc w liturgii mszy świętej i śpiewając na jej zakończenie.
Natomiast popołudniowy koncert w auli Auditorium Maximum, był uroczystą galą wieńczącą całe przedsięwzięcie. Warto dodać, że Festiwal pomyślany został także jako uroczystość wpisująca się w obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski i bez trudu w wykonywanych utworach odnaleźć można było nawiązania do 1050. rocznicy historii naszej państwowości.
Akademickie chóry zaprezentowały się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i w utworach muzyki rozrywkowej. Była więc Bogurodzica w wykonaniu chóru PWSZ w Koninie, prowadzonym przez prof. dr. hab. Andrzeja Ryłkę; renesansowy utwór Viderunt omnes fines terrae Mikołaja Zielińskiego odśpiewany przez chór PWSZ z Leszna, kierowany przez doc. Alinę Pietrzyk; Czego chcesz od nas Panie, pieśń J. Kochanowskiego do słów Józefa Świdra, wykonana przez chór PWSZ w Pile - pod dyrekcją Karola Urbanka. Nurt muzyki rozrywkowej to m.in. kompozycja Roberta Johna The lion sleeps tonight (Konin); przebojowy Jubilee spritual w aranżacji Elwooda Jaya Johnsona (Leszno); Cant help falling in love, znany przebój zespołu ABBA (Piła).
Uwagę zwracało mistrzostwo wykonań utworów i naprawdę trudno wskazać, który z akademickich chórów był najlepszy. Każdy był inny, każdy miał swoją specyfikę brzmienia i tożsamość, a wszystkie były doskonałe.
Finałem koncertu było wspólne odśpiewanie Gaude Mater Polonia. Utwór wykonany został przez trzy chóry, a więc zespół prawie stu osobowy, którym dyrygował Karol Urbanek. To było brzmienie!
Koncert zakończyło wręczenie chórom okolicznościowych statuetek. Aktu tego dokonali: Starosta Powiatu Pilskiego Eligiusz Komarowski, Rektor PWSZ w Koninie - prof. dr hab. Mirosław Pawlak, Rektor PWSZ w Pile - prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski oraz Prorektor PWSZ w Lesznie - dr Janusz Poła.
Patronat honorowy nad V Festiwalem objęli: Biskup Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej - Edward Dajczak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak, Prezydent Miasta Piły – dr Piotr Głowski oraz Rektor naszej Uczelni – prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski.
Organizatorem V Wielkopolskiego Festiwalu Chórów Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych byli:
tekst: Marek Kulec
foto: Maciej Gawrysiak
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"