29 listopada, odbył się finał II edycji ogólnopolskiego konkursu „Studenccy Mistrzowie Kryminalistyki”. Organizatorami Konkursu byli Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach oraz działające przy WSZOP - Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Konkurs, zgodnie z Regulaminem, skierowany był do studentów studiów pierwszego stopnia z całej Polski zrzeszonych w kołach naukowych działających w obszarze kryminalistyki i dziedzin pokrewnych. Dla uczestników była to możliwość sprawdzenia swojej wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej z zakresu kryminalistyki. Była to także okazja do międzyuczelnianej integracji miłośników zwalczania zbrodni podczas Finału w Katowicach.
I etap, czyli test wiedzy z zakresu kryminalistyki, odbył się 7 listopada. Z pierwszego miejsca do kolejnego etapu przeszedł zespół "Argentorat" reprezentujący Koło Naukowe Argentorat, działające przy Katedrze Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Warto przypomnieć, że do finałowego etapu dostało się 5 z 11 kół naukowych z całej Polski.
Naszą Katedrę Kryminalistyki i SKN Argentorat reprezentowali studenci II i III roku:
Opiekunem koła i osobą odpowiedzialną za przygotowanie studentów do Konkursu była mgr Bożena Andrzejewska.
Podczas II etapu konkursu, nasi studenci mieli za zadanie przeprowadzić oględziny zainscenizowanego miejsca zdarzenia. Przygotowanie studentów przez mgr Bożenę Andrzejewską, przy wielkim wsparciu dr Pawła Leśniewskiego oraz mgr Andrzeja Bukowskiego, pozwoliło bardzo profesjonalnie podejść do zadania i zdeklasować rywali.
Z ogromną dumą informujemy, że grupa studentów Katedry Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica zdobyła tytuł Studenckich Mistrzów Kryminalistyki wygrywając II edycję Ogólnopolskiego Konkursu.
Kilka słów od studentki III roku Kryminalistyki z kryminologią, przewodniczącej zwycięskiej drużyny, Lidii Gąsiorek:
„Jeśli chodzi o przygotowania - to potraktowaliśmy je bardzo poważnie i staraliśmy się w czasie jaki był dostępny ćwiczyć jak najwięcej aspektów praktycznych. Kluczowe było ujawnianie śladów, ale też inscenizacje miejsc oględzin, gdzie uczyliśmy się współpracy i dzieliliśmy role. Przyznaję, że był gorszy moment, gdzie nie byliśmy jeszcze dosyć zgrani, a największym naszym wrogiem było ograniczenie czasowe. Ćwicząc podczas przygotowań zaczęliśmy lepiej współpracować. Na samym konkursie czuliśmy względny spokój. Mimo, że zadanie konkursowe lekko odbiegało od scenariuszy, które ćwiczyliśmy, szybko zorganizowaliśmy swoją pracę tak, by wykonać je jak najlepiej. Tak też zrobiliśmy i nie ukrywam, że wychodząc z zainscenizowanego miejsca zdarzenia czułam spokój i wiedziałam, że zrobiliśmy wszystko jak umieliśmy najlepiej. Jestem z nas bardzo dumna!!! Wielkie podziękowania należą się Pani Bożenie, która wierzyła w nas od samego początku i wspierała nas nie tylko merytorycznie, ale też emocjonalnie. Chcemy też podziękować Panu dr Pawłowi Leśniewskiemu i Panu mgr Andrzejowi Bukowskiemu, którzy byli gotowi odpowiadać na najróżniejsze pytania i cierpliwie wyjaśniali niuanse specyfiki prowadzenia oględzin i zabezpieczania śladów. Poświęcili nam bardzo dużo siebie i swojego czasu. Ich wskazówki były bezcenną pomocą. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaangażowanie włożone w przygotowanie nas do Konkursu.”
Jesteśmy z Was bardzo dumni! Serdecznie gratulujemy wielkiego sukcesu!
Relacje:
Materiał: Magdalena Borowiak – Katedra Kryminalistyki
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"