Stres motywuje – czyli o emocjach, podczas XVII Festiwalu Nauki

Data: 14.03.2024 Kategorie: Ogólna

fn_banner.png

Stres chroni pod warunkiem, że nie zdominuje fabuły naszego życia, a jego kwestie wybrzmią w ograniczonym czasie antenowym – to słowa, które padły podczas spotkania otwierającego XVII Festiwal Nauki w Pile pt. Stres? Maturalnie!, który zorganizowała Akademia Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile.
Tezę taką przedstawiła ponad 300. uczniom Katarzyna Włodkowska, pierwszy festiwalowy gość, znana jako Facetka od Polaka (Superbelfer RP, egzaminator, autorka lekcji dla grupy TVN Discovery, współpracująca z Onetem, Polonistyką, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej). Wskazała uczniom, jak poradzić sobie ze stresem i jak zmienić nastawienie do sytuacji trudnych m.in. do matury - bo stres nie jest czymś złym, stres może działać motywująco. Wydarzenie pełne humoru i konkretnych wskazówek, pokazujących jak pracować nad zmianą postrzegania sytuacji, które nas stresują.

Podobne kwestie poruszyła podczas potkania z uczniami Alicja Baranowska (psycholog, trener biznesu oraz coach, pracująca w służbach jako psycholog policyjny). Pokazała jak dobrze wykorzystać potencjał płynący z nerwówki przed egzaminem, aby zwiększyć swoje szanse na zdanie. Była mowa o cechach ludzi, którzy odnieśli sukces, o randze kompetencji miękkich, o technikach relaksacji, ale też i samodyscypliny.  
W opanowaniu stresu maturzystom pomogły także spotkania dot. świadomości emocji i radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym - warsztaty z dr Dagmarą Łupicką-Szczęśnik (prowadzącą program wsparcia psychologicznego dla studentów); emocji, które mogą być złym doradcą, warsztaty „W życiu jak w teatrze”, czy trening autogenny Szultza.

Podczas tegorocznego Festiwalu Nauki ANS w Pile, nie zbrakło też warsztatów i pokazów, które miały przybliżyć uczniom szkół średnich fascynujący świat nauk ścisłych, medycznych i społecznych m.in.: don’t let stress mess with success; stres na papierze - warsztaty kreatywnego pisania; relaksacyjny masaż twarzy; psychodermatologia; wirtualna rzeczywistość w medycynie; programowanie robotów przemysłowych KUKA; relaks i wiedza w bibliotece; przełamywanie barier w mówieniu w języku obcym; przyjęcie gości w hotelu - bez stresu; Blockchain a po co to komu?; bezstresowi księgowi; łąka na dachu - eko-moda czy bio-ekonomia; symulacje komputerowe w pracy inżyniera; serce pod presją; techniki unieruchamiania ładunków w transporcie; Chem Factory; magia telewizji - jak sobie radzić ze stresem przed kamerą; stres a obecność owadów środowisku człowieka; Erasmus Game Zone - nauka angielskiego bez stresu, ze studentami z wymiany międzynarodowej.

Intensywny festiwalowy czas, był również doskonałą okazją do przeprowadzenia konkursów i zawodów w poszczególnych Katedrach Uczelni. Uczniowie i studenci mogli więc zmierzyć się podczas VI Otwartych Mistrzostw w wyciskaniu sztangi (Uczelniane Centrum Sportu i Rekreacji), w konkursie Master of Excel (Katedra Ekonomii oraz Inżynierii Mechanicznej), Pół żartem – pół serio (Katedra Filologii). Ważnym wydarzeniem była również Akcja Krwiodawstwa (Katedra Ratownictwa Medycznego oraz Pilski Oddział PCK).

Wykładowcy i studenci ANS w Pile, kolejny raz pokazali praktyczny wymiar nauki oraz to, że nauką można się doskonale bawić – wystarczy ją tylko przedstawić w ciekawy i prosty sposób.

materiał: TV ASTA

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"