
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego nie możecie dogadać się z rodzeństwem i dlaczego rodzice mają zupełnie odmienne zdanie, na przykład w kwestii przyszłości? Na te pytania, uczniom z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile, odpowiedziała dr Katarzyna Orfin-Tomaszewska, która, w ramach Spotkań z Ekonomią, przeprowadziła wykład o Millenialsach*, Pokoleniu X, Y i Z*, a także o baby boomers*
Okazuje się, że dzisiejsze pokolenie, w szczególności pokolenie Z (1995 - do teraz), cechuje bardzo duża kreatywność, którą wykorzystują w celach zarobkowych. Co sprawia, że to najczęściej właśnie hobby staje się ich źródłem utrzymania. Mowa tu na przykład o YouTuber’ach, czy szeroko pojmowanych influencerach.
Oprócz wykładu, Prorektor ds. Jakości Kształcenia i Studentów dr Paweł Dahlke opowiedział uczniom ZSE w Pile, o możliwościach Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.
W pierwszym wykładzie w ramach „Spotkań z ekonomią” udział wzięli także: mgr Aleksandra Mazur-Pietrzak, mgr Jacek Kaszyński oraz dr Greta Poszwa.
*Pokolenie X - urodzeni w latach 1965–1979, głównym doświadczeniem pokoleniowym jest dla nich przemiana ustrojowa w Polsce, przywiązani do tradycyjnych kontaktów międzyludzkich i komunikacji twarzą w twarz, nie wiedzą, dokąd mają zmierzać, społeczeństwo zagubione w chaosie, wykreowane przez modę wzorców, skoncentrowani na karierze, zżerani przez ambicję, dążący do osiągnięcia wysokiego statusu społecznego, obecnie są to osoby w wieku 40+.
*Pokolenie Y - czyli milenialsi, to poprzednicy generacji Z, urodzeni między rokiem 1980 a 1996 XX wieku. Ich dzieciństwo przypadło na okres transformacji ustrojowej w Polsce, a start w dorosłe życie zdefiniowały pierwsze oznaki kapitalizmu i upowszechnienie się Internetu. Obecnie najstarsi z nich dobiegają już czterdziestki. Mają opinię zuchwałych i wymagających pracowników.
*Pokolenie Z - urodzeni po 1995 roku, nazywani też pokoleniem C od angielskich słów connect, communicate, change, przedstawiciele pokolenia Z mają technologię niejako we krwi – pozwala im to sprawnie funkcjonować w wirtualnym świecie i szybko analizować informacje. Uchodzą za pragmatyków, gdyż są świadomi zmian, które niesie za sobą przyszła automatyzacja i brak stabilizacji. Do tego są ambitni, pewni siebie i głodni wiedzy. Szukają takiej pracy, która da im możliwość rozwoju.
*Baby boomers - urodzeni w latach 1946–1964 pokolenie powojennego wyżu demograficznego stopniowo odchodzą z rynku pracy, obecnie są to osoby w wieku 50+.
Źródło:
▪️https://www.karierawfinansach.pl/baza-wiedzy/slownik-pojec/pokolenie-z-co-oznacza-pojecie-pokolenie-z
▪️https://interviewme.pl/blog/pokolenie-z
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"