Instytut Politechniczny PWSZ w Pile kolejny raz zaprosił na niezwykły dzień z nauką. Na zaproszenie wykładowców i studentów Uczelni odpowiedziały setki uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Piły i powiatów sąsiednich, którzy wzięli udział w licznych pokazach, doświadczeniach i konkursach, wyjaśniających zawiłości fizyki, chemii, elektrotechniki, mechaniki, budownictwa.
Było więc rysowanie opiłkami żelaza, zdejmowanie cienia, programowanie robotów, budowanie elektrowni wiatrowych i ogniw z cytryny, jak również - geodezja na wesoło, promieniowanie wokół nas, skaner 3D…
Prawdziwą gratką dla wszystkich ciekawych świata nauk ścisłych był także: CHEMICZNY ZAWRÓT GŁOWY – pokazy przygotowane przez mgr Małgorzatę Kastelik (m.in.: ruchomy piasek, hydrofobowy piasek, ekozegar, zegar na wodę, niegasnące świeczki, niepękające bańki mydlane, kieszonkowy wulkan, barwne płomienie, zabawkę do układania wzorów chemicznych opiłkami żelaza za pomocą magnesu oraz autorską grę "Chemiczną Loteryjkę" - można było wygrać "szóstkę", "piątkę", "czwórkę" i "trójkę" - zabawa polegała na zakładach chemicznych i identyfikacji trafionych pól Tajemniczym Indykatorem.
W ramach projektu FIZYKA JEST PIĘKNA, współfinansowanego przez Fundacje na rzecz Nauki Polskiej, można było zapoznać się z wystawą interaktywną prof. nadzw. dra Stanisława Różańskiego o odnawialnych źródłach energii. Sporym zainteresowaniem cieszył sie także wykład prof. nadzw. dra hab. inż. Romana Muszyńskiego dotyczący korzyści z oszczędzania energii, jak również lekcja budownictwa, przygotowana przez firmę Xella, dotyczącą Systemu Ytong oraz wykładowcę mgra inż. Mahmouda Hsino. Ciekawostką był także konkurs "Jeden z dziesięciu" przygotowany przez Zakład Elektrotechniki.
O znaczeniu PIKNIKU oraz chęci poznania nauk ścisłych najlepiej świadczyło zainteresowanie uczniów wyjaśnianiem skomplikowanych teorii, radość z udanych eksperymentów oraz ścisk na korytarzach i w salach Instytutu Politechnicznego.
PIKNIK TECHNICZNY otworzyli: Rektor Uczelni – prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski wraz z Prorektorami, Dyrektor Instytutu Politechnicznego – doc. dr Andrzej Kraczkowski oraz pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia – doc. dr Leszek Surówka.
Fundatorem większości nagród było Koło SIMP przy PWSZ w Pile.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Wykładowcom oraz Studentom z Instytutu Politechnicznego, którzy przygotowali PIKNIK i kolejny raz udowodnili, że odkrywanie świata nauk ścisłych jest fascynującą przygodą. Dziękujemy również Nauczycielom i Uczniom, którzy zechcieli skorzystać z naszego zaproszenia!
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"