Przemoc tematem Seminarium „Przerwij ciszę”

Data: 20.11.2024 Kategorie: Ogólna

19 listopada, w Auditorium Maximum naszej Uczelni, odbyło się Seminarium „Przerwij ciszę”, poświęcone przemocy domowej, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy wobec dzieci. Data nie była przypadkowa, bo właśnie 19 listopada, przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katedrę Kryminalistyki ANS w Pile, wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pile. Warto wspomnieć, że Seminarium odbyło się m.in. dzięki wsparciu Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat.

Seminarium zgromadziło ekspertów, praktyków, przedstawicieli organizacji, instytucji, którzy wymienili się doświadczeniami z tej tematyki, chcieli poszerzyć wiedzę i wypracować metody przeciwdziałania przemocy domowej.

Podczas Seminarium wystąpili:

  • dr hab. Przemysław Frąckowiak, prof. ANS, Kierownik Katedry Kryminalistyki: „Wprowadzenie do problematyki przemocy i agresji w kontekście współczesnych zagrożeń społecznych”;
  • psycholog, pedagog i terapeuta dr Romualda Kosmatka: „Jak rozpoznać dziecko dotknięte przemocą domową?”;
  • psycholog „Pasja Pracy i Rozwoju”, współpracownik ANS w Pile, mgr Alicja Baranowska: „Dlaczego ofiara nie odchodzi? Psychologiczne mechanizmy przemocy domowej”;
  • Instruktor Zakładu Prawa i Kryminalistyki Szkoły Policji w Pile, podkom. mgr Piotr Ratajczak: „Prawne aspekty przeciwdziałania przemocy domowej. Narzędzia i procedury wskazane w Ustawie antyprzemocowej i innych aktach prawnych”;
  • Kierownik Działu Pomocy Specjalistycznej MOPS w Pile, mgr Agnieszka Suchowiak: „Interdyscyplinarne wsparcie dla rodzin dotkniętych przemocą domową”.

Seminarium otworzyli Prorektor dr Paweł Dahlke, prof. ANS wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Pile mł. insp. Marcinem Kowalskim. Udział w wydarzeniu wziął także Starosta Pilski Rafał Zdzierela, który podziękował za organizację spotkania o tak ważnej tematyce.

Uczestnicy Seminarium mieli okazję zobaczyć także spot profilaktyczny „Nie ignoruj – reaguj!”, przygotowany specjalnie na tę okoliczność przez uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile, a także prace plastyczne i fotograficzne wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 oraz studentów ANS w Pile.

Seminarium było również okazją do wręczenia nagród laureatom Konkursy Fotograficznego „Nieczuły dotyk”, organizowanego w ramach I Seminarium „Przerwij ciszę”:

  • I miejsce zdobyła praca pt. „Cicho sza” Wiktora Kopernatzkiego
  • II miejsce – fotografia Julii Tycner
  • III miejsce zajęła Oliwia Dreger

--

fot. st. sierż. Maciej Ksyta KPP Piła
pełna relacja foto - TUTAJ

Galeria zdjęć

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"