„W poszukiwaniu tożsamości" był to temat przewodni wszelkich przedsięwzięć organizowanych w ramach tegorocznego Festiwalu. IV Festiwal Nauki był szczególny, nie tylko ze względu na dwutygodniowy okres jego trwania oraz obchody Jbileuszu Uczelni, ale również ze względu na wyjątkowość przeprowadzonych przedsięwzięć.
Festiwal Nauki rozpoczęliśmy 15 kwietnia „Czwartkami u ekonomistów", podczas których doc. dr Bazyli Czyżewski wyjaśniał licealistom jakie choroby wpływają na kondycję gospodarki rynkowej (m.in. bezrobocie, inflacja, biurokracja).
16 kwietnia pasjonaci historii mieli okazję spotkać się z autorem znakomitych książek, publicystą, redaktorem, twórcą cyklu „Sensacje XX wieku". Bogusław Wołoszański, który prowadził spotkanie pod hasłem „Historia? Trzeba ją popularyzować!", podczas którego przekazał licznie zgromadzonej publiczności, nie tylko sposoby poszukiwana cennych materiałów, ale również informacje na które najbardziej czekaliśmy - czyli opowieści o wydarzeniach, które miały wpływ na historię XX wieku.
Po spotkaniu z naszym Gościem, w Instytucie Politechnicznym odbyło się seminarium naukowe „Eksploatacja pojazdów i maszyn roboczych". Uczestnicy seminarium mieli doskonałą okazję połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką. Pierwsza część spotkania upłynęła pod znakiem wykładów nt. łożysk tocznych i konstrukcji maszyn, natomiast w drugiej części przedstawiciele firm FESTO oraz FIN S.A. dokonali prezentacji konkretnych urządzeń z którymi zapoznała się nasza 170-osobowa publiczność, wśród której znaleźli się: przedstawiciele świata nauki, przemysłu, oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z regionu pilskiego. Dużą atrakcją była również wystawa motocykli szosowych, terenowych i żużlowych, jak również zabytkowy samochód osobowy marki Ford z 1928 roku!
20 kwietnia był dniem w którym królowały nauki ścisłe! „Nauka z przymrużeniem oka" przyciągnęła młodzież zaciekawioną wyjaśnianiem skomplikowanych twierdzeń. Możliwość taką stworzył m.in. prof. nadzw. dr Stanisław Różański, który przy wsparciu studentów, wyjaśniał podstawowe zasady fizyki przy pomocy ...zabawek. Termodynamiczny ptak, termometr Galileusza, ciecz nienewtononowska, wyładowania w gazach, czy fale akustyczne - to tylko niektóre z atrakcji, wywołujące zdziwienie wśród odwiedzających.
Przyjazne nauki ścisłe przedstawiła również Małgorzata Kastelik, która zorganizowała pokazy pod hasłem „Czy to chemia czy alchemia?". Uczestnicy wraz ze studentami tworzyli m.in. chemiczny ogródek, sztywną pianę czy jodowy zegar. Działania nauki na strunach głosowych doznali również wszyscy, którzy bawili się helem i przemówili głosem bohaterów kreskówek.
Ci, których bardziej interesował czynny udział w eksperymentach, mogli również sprawdzić na sobie działanie sił w przyrodzie. Kula ZORBINGOWA była jedną z najbardziej popularnych atrakcji tego dnia, a wszyscy, którzy przeszli ekstremalny tor przeszkód, sami doświadczyli jak działa w praktyce zasada zachowania pędu, siła tarcia czy ruch środka masy. W zabawę z kulą zorbingową włączyły się również nasze pielęgniarki, które kontrolowały wysokości ciśnienia uczestników zabawy przed i po wyjściu z kuli. Ratownicy medyczni również nie pozostali bierni, tłumacząc zainteresowanym jak właściwie udzielać pierwszej pomocy. Na szczęście ich interwencja podczas zawodów zorbingowych nie była konieczna, ale wiedza jaką nam przekazali podczas pokazów z pewnością będzie przydatna.
Po dużej dawce informacji o naukach ścisłych, można było zrelaksować się dzięki studentom fizjoterapii, którzy wykonywali masaże klasyczne i szereg zabiegów fizjoterapeutycznych. Chętnych nie brakowało, tak jak tych, którzy skorzystali z warsztatów prowadzonych przez doc. dr Ewę Kamińską na temat autostretchingu mięśni.
Wypełnioną salę spotkać można było również podczas CYFROWYCH ZABAW Z FOTOGRAFĄ, przygotowanych przez Centrum Sieciowo-Komputerowe. Zabawy ukazały m.in. sposoby tworzenia animacji poklatkowych, które wykorzystywane są podczas tworzenia reklam w mediach.
Podczas Festiwalu nie zabrakło również ciekawych wykładów otwartych prowadzonych przez kadrę Instytutu Humanistycznego: „Patologia społeczna - wielkie wyzwanie dla pracy socjalnej", wygłoszony przez prof. nadzw. dr hab. Grażynę Krzyminiewską oraz „Współczesne zagrożenia patologiczne młodzieży" poprowadzony przez dra Stanisława Zakrzewskiego.
Oprócz wymienionych atrakcji można było również dokonać sprawdzenia stanu technicznego pojazdu lub zapoznać się z ofertą dydaktyczną poszczególnych Instytutów naszej Uczelni.
W tym samym dniu obył się również wernisaż wystawy „W poszukiwaniu tożsamości", będący rezultatem projektu Stowarzyszenia Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, współfinansowanego przez Gminę Piła. Projekt przekroczył najśmielsze oczekiwania organizatorów! Blisko 100 uczestników warsztatów, godziny spędzone na konsultacjach z Wojciechem Beszterdą, wymiana doświadczeń oraz nieocenione wskazówki - wszystko to wpłynęło na wspaniały efekt końcowy. Wernisaż wystawy, będący rezultatem przeglądu ponad tysiąca zdjęć, odbył się 20 kwietnia w Galerii „Na Poddaszu" Biblioteki Głównej pilskiej PWSZ, gdzie licznie zgromadzona publika otrzymała dużą dawkę emocji artystycznych. Wystawę podziwiać można do końca maja.
Środa 21 kwietnia była dniem rozpoczęcia przeglądu współczesnego kina izraelskiego. Wśród zaproponowanych przez organizatorów filmów znalazł się obraz w reżyserii Erana Kolirina „Przyjeżdża orkiestra" oraz „Meduzy" Shiry Geffen.
23 kwietnia w klimat poszukiwania kultury żydowskiej wprowadził uczestników Festiwalu zespół SHALOM. Zgromadzona w Młodzieżowym Domu Kultury publiczność delektowała się instrumentalnym wykonaniem utworów żydowskich, ponieważ SHALOM zaprezentował niezwykle bogaty repertuar muzyki klezmerskiej. Zespół składający się z wszechstronne wykształconych muzyków, przedstawił z wielką pasją tradycyjne brzemienia żydowskie, łącząc je z pewną dawką humoru. Utwory wykonywane były w języku hebrajskim, jidish oraz polskim.
W sobotę 24 kwietnia kontynuowany był wątek kultury żydowskiej. Tym razem mogliśmy zasmakować kuchni żydowskiej zarówno aszkenazyjskiej jak i sefardyjskiej. Prócz doskonałych smaków oraz wiedzy na temat specyfiki przygotowania potraw, prowadząca spotkanie Estera Kafka ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich, opowiedziała nam o Szabacie, Pesachu, Purimie oraz o koszerności dotyczącej nie tylko potraw, ale również materii. Była to doskonała lekcja tradycji żydowskich, która wywarła duże wrażenie na zgromadzonej publiczności - Władzach Rektorskich, Władzach Miasta i Powiatu oraz współorganizatorach Festiwalu.
W tym samy dniu, toczyła się równolegle nieco inna lekcja kultury. Podczas TOŻSAMOŚCI WSCHODU wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z bezpłatnych przedsięwzięć prowadzonych przez Mistrzów. Na hali sportowej naszej Uczelni odbywały się takie przedsięwzięcia jak; otwarty trening AIKIDO, pokazy AIKIDO / Kenjutsu/Naginata-do/Kyudo, mowa Dharmy Ja An JDPSN - prowadzona przez Bogumiłę Malinowską (JDPSN), która specjalnie na tę okoliczność przyjechała z Londynu. Z atrakcji tych skorzystali nie tylko zawodnicy oraz członkowie lokalnych grup AIKIDO, ale również duża grupa społeczności miasta Piły. Zainteresowanie tematyką było tak znaczne, że najwięksi miłośnicy kultury Wschodu spotkali się dodatkowo również w dniu następnym.
Tegoroczny Festiwal Nauki, choć niezwykle intensywny i różnorodny, zaliczyć można do bardzo udanych przedsięwzięć, które mają wpływ na kreowanie kultury w regionie. Cieszymy się, iż działania nasze wsparło tak wiele instytucji publicznych i prywatnych, które dostrzegają znaczenie przeprowadzania tego typu kampanii społecznych.
Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli zaprezentować kolejny fascynujący wymiar otaczającej nas nauki i kultury.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"