Rok Marii Skłodowskiej-Curie w PWSZ

Data: 10.10.2011 Kategorie: Ogólna

Przez 2 dni Piła była miejscem Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży w ramach obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie. Podstawą do tego była Uchwała Senatu RP, który w ten sposób postanowił oddać hołd jednej z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, której przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki.
     Od 6 do 7 października trwały przedsięwzięcia, które miały nie tylko przypomnieć postać naszej wspaniałej Noblistki, ale również zwrócić większą uwagę na znaczenie nauk ścisłych. Wśród inicjatorów obchodów Roku Noblistki był m.in. Senator Mieczysław Augustyn - Chciałbym przypomnieć Polakom tę postać, która jest symbolem współpracy w dziedzinie nauki, edukacji, pokojowego wykorzystania promieniotwórczości.

     W drugim dniu obchodów, młodzież ze Szkół Ponadgimnazjalnych północnej Wielkopolski i nie tylko, pojawiła się w auli AUDITORIUM MAXIMUM PWSZ w Pile, gdzie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o energetyce jądrowej, który zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Prace nadesłało ok. 360 grup z ponad 100 szkół w Polsce! Trudno się dziwić, ponieważ nagrody były znaczne - pierwsze miejsce i 7.000 zł trafiło do I LO im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Kolejne miejsca oraz 3 wyróżnienia były nie mniej wartościowe.
     Nagrody wręczyli zaproszeni gości z Wiceminister Gospodarki - Hanną Trojanowską na czele, która specjalnie dla zgromadzonej młodzieży oraz studentów naszej Uczelni, wygłosiła wykład „Energetyka jądrowa bez tajemnic - szanse i zagrożenia". Minister Trojanowska poruszyła kwestie historii prac nad pozyskiwaniem nowego źródła energii oraz planów przyszłościowych zwianych z elektrowniami jądrowymi, które dotyczą także naszego kraju. Nie zabrakło również wątku niedawnych wydarzeń w Japonii.

     Po części teoretycznej młodzież mogła zobaczyć bardziej praktyczny wymiar nauk ścisłych, dzięki eksperymentom i pokazom, które przygotowali nauczyciele akademiccy naszej Uczelni w ramach Mini Festiwalu Nauki - prof. nadzw. dr Stanisław Różański (Fizyka zabawek) oraz doktorantka Małgorzata Kastelik (Czy to chemia czy alchemia?).

     Całość przedsięwzięć poświęconych Marii Skłodowskiej-Curie zakończył teatr z Toronto, który przedstawił spektakl „Promieniowanie" w Pilskim Domu Kultury.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"