„Rok Akademicki 2021/2022 uważam za otwarty!”

Data: 11.10.2021 Kategorie: Ogólna
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

To słowa, które wypowiedział Rektor – dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PUSS podczas uroczystej Inauguracji nowego roku akademickiego. Zanim jednak w Auditorium Maximum Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile Rektor immatrykulował nowych studentów - przedstawicieli 12 kierunków studiów, padło wiele słów o minionym roku, planach i rozwoju Uczelni.
Rektor wspominał czas pandemii - wytężonej pracy i wyzwaniach postawionych przed całym środowiskiem akademickim; o powiększającej się o ponad 500 studentów rodzinie akademickiej, o blisko 10,5 tys. gronie absolwentów Uczelni; o nowych kierunkach i specjalnościach – pedagogice, logistyce transportu i specjalności lektor i tłumacz języka angielskiego; o nowych inwestycjach do których należą m.in. modernizacja całego parkingu i stworzenie stref studenckich; o modernizacjach auli wykładowych i pracowniach entomologii sądowej, kryminalistyki oraz o remoncie akademika. Mowa była również o projektach naukowych naszych wykładowców; o dynamicznie rozwijającej się współpracy międzynarodowej; o wsparciu studentów przez Biuro Karier, o sukcesach sportowych, ale także o planach – budowie farmy fotowoltaicznej, modernizacji Biblioteki Głównej.

Życzenia sukcesów i gratulacje za dotychczasowe działania, usłyszeć można było od obecnych podczas Inauguracji: Wojciecha Murdzka - Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych, Grzegorza Piechowiaka - Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. inwestycji zagranicznych, parlamentarzystów, rektorów zaprzyjaźnionych uczelni, przedstawicieli środowiska biznesu, którzy od lat ściśle współpracują i wspierają Uczelnię.

Ta najważniejsza uroczystość akademicka, jest doskonałą okazją do przyznania wyróżnień i nagród. Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Prezydent RP nagrodził – prof. dr hab. Krystynę Czyżewską, wykładowcę na kierunkach medycznych.

Wyjątkowe wyróżnienie Tytuł Honorowy i medal LEGATUS ALMAE MATRIS Ambasadora Uczelni, jako piąty w historii Uczelni, otrzymał mec. Krzysztof Wyrwa. Jak usłyszeć można było w laudacji – "Mecenas Krzysztof Wyrwa z ogromnym zaangażowaniem wspiera działania akademickie i doskonale rozumie wartość współpracy szkolnictwa wyższego z biznesem. Od 2018 roku, jest ambasadorem i mecenasem studenckich, sportowych mistrzów, fundując stypendium dla naszych utytułowanych judoków. Sam osiągając sukcesy w tej dyscyplinie, doskonale rozumie ideę wspierania i znaczenia sportu akademickiego. Mecenas Krzysztof Wyrwa działa także aktywnie w zakresie rozwoju Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile. Kiedy wprowadzono nową ustawę Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce, powołującą rady uczelni – mec. Krzysztof Wyrwa został przewodniczącym Rady w naszej Uczelni. Jego głos, jest zawsze cenną wskazówką i opinią – nie tylko w zakresie prawnym, wynikającym z działalności zawodowej Laureata, ale także w wymiarze społecznym – jako głos osoby wywodzącej się spoza środowiska akademickiego.”.

Nagrody przyznano także studentom, którzy swoją kreatywnością i talentem sportowym, znacznie wykraczają poza ramy tradycyjnego rozumienia studiowania.
Firma SIGNIFY, jak co roku, wyróżniła najlepszego studenta. W tym roku stypendium DIAMENT trafiło do Patrycji Koźlinki z kierunku fizjoterapia. Dyrektor Zarządzający Signify – Nikodem Maciejewski, podziękował także pozostałym laureatom: Kindze Kosiór z ratownictwa, Sabinie Płóciennik z pielęgniarstwa oraz Miłoszowi Gastowi z transportu.

Tradycyjnie stypendia wręczono także utytułowanym sportowcom. Pani Grażyna Sobieraj z Firmy Grapil, w tym roku objęła programem stypendialnym trzy zawodniczki: Paulę Kułagę – mistrzynię w judo, Katarzynę Wiszniewską – mistrzynię w judo oraz Agatę Trzaskalską – znakomitą lekkoatletkę.

Sportowcy mają od kilu lat jeszcze jednego mecenasa i osobę doskonale rozumiejącą trudną specyfikę sportowych zmagań. Mec. Krzysztof Wyrwa – z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych „Wyrwa i Wspólnicy”, również wspiera naszą kadrę i postanowił w tym roku także przyznać trzy stypendia, które trafiły do: Adama Stodolskiego – mistrza w judo, Martyny Brzyńskiej – judoczki oraz Mateusza Tchorka – trójboisty.

Tradycją akademicką podczas tej wyjątkowej uroczystości, jest wykład inauguracyjny, który w tym roku przedstawił dr hab. Piotr Chomczyński, prof. PUSS. Uczestnicy usłyszeli niezwykle ciekawe fakty i modus operandi latynoamerykańskich organizacji przestępczych, na przykładzie meksykańskich karteli narkotykowych.

Utwór „Gaudeamus Igitur”, który na koniec wykonał chór akademicki pod batutą Karola Urbanka, był symbolicznym wskazaniem, że Uczelnia wchodzi w nowy, 22. rok kształcenia studentów, mając nadzieję na to, że będzie to kolejny, pomyślny akademicki czas.

fot. Karol Jaskółka

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"