
Obydwie instytucje właśnie podpisały umowę na prowadzenie prac badawczych, które dotyczyć będą m.in. optymalizacji mikrosieci prosumenckiej OZE, wydajności ogniw fotowoltaicznych, autonomicznego powietrznego systemu zasilania i optymalizacji sieci energetycznej w gospodarce.
Jest to największy z projektów, jaki realizuje branża komunalna z nauką – podkreślił dr Tomasz Wojciechowski, Prezes Zarządu GWDY. Zależy nam, aby wprowadzać innowacyjne rozwiązania w naszym mieście. Dzięki dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, stworzyliśmy Centrum Badawczo-Rozwojowe w Pile i możemy uruchomić kolejny etap – badania. Ich efekty wdrażać będziemy w przedsiębiorstwie.
Uczelnia kierować będzie badaniami i wspierać będzie projekt kadrą naukową. Dzięki uczestnictwu w tego typu projektach, realizujemy również misję Uczelni w zakresie praktyczności kształcenia oraz wspierania środowiska lokalnego – wskazał dr hab. Jan Polcyn, prof. PUSS, Prorektor Uczelni.
To kolejny etap współpracy pomiędzy Uczelnią a spółką Gwda, wspieraną przez miasto Piła. Miasto jest olbrzymim odbiorcą energii z różnych źródeł, dlatego tak innowacyjne badania z pewnością będą pomocne m.in. w zakresie organizacji poboru energii w jednostkach. Miasto Piła jest miastem smart, chcielibyśmy, aby również było miastem green, gdzie wykorzystuje się energię odnawialną i tym samym, wpływa się na poprawę klimatu – podsumował dr Piotr Głowski, Prezydent Miasta Piły.
Prace badawcze prowadzone będą do maja 2026 roku.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"