Prawdziwe wyzwanie – kolejny rajd z SKG CZOGORI

Data: 09.02.2011 Kategorie: Ogólna

Studencki Klub Górski „Czogori" szykuje prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników mocnych wrażeń i górskich szczytów. Tym razem wraz z poznańskim Akademickim Klubem Górskim „Halny", organizuje wyprawę "RAJD CHALLENGE"
miejsce: ORLICKE HORY
termin: 3-6 marca br.

SZCZEGÓŁY WYPRAWY
Zbiórka przed rajdem odbędzie się:
W Poznaniu na stacji PKP - tam gdzie zawsze, 04.03.2011 (noc z czwartku na piątek) o godzinie 00:59. W Poznaniu wsiadamy w pociąg TLK, którym jedziemy do Wrocławia, tam nastąpi przesiadka i już dalej pociągiem IR docieramy do Bystrzycy Kłodzkiej.
- Poznań-01:33 (odjazd)
- Wrocław 04:09 przyjazd (05:05 odjazd) przesiadka
- Bystrzyca Kłodzka 07:30 - przyjazd

I DZIEŃ (dla wszystkich)
     Na miejscu podzielimy się na dwie grupy tworząc zespoły Klubu Halny oraz Czogori. Zespoły dostaną flagi z logo Klubu które przydadzą się podczas nocnej zabawy (szczegóły na miejscu), oraz zdjęcie satelitarne i mapę obszaru w który powinny dotrzeć. Trasa którą dotrzemy na miejsce noclegu zależeć będzie od każdej z grup z osobna.
     Trasa może okazać się dość długa (ok. 20-25 km, 6-8 h w zależności jaką obierzemy) więc w razie zimowej aury istnieje możliwość jej skrócenia. Wystarczy pojechać pociągiem o jedną stację dalej- do Długopola Zdrój (wówczas trasa będzie liczyć ok. 8-12 km). Jak będzie wyglądał wieczór i noc...?-  tego dowiemy się na miejscu. Zdradzimy tylko tyle, że pierwszy nocleg odbędzie się w namiotach których jest za mało więc mile widziane wlasne.

II DZIEŃ
     Po nocnych wojażach z pewnością spora część uczestników ucieszy się z faktu, że kolejną noc spędzimy już w bardziej cywilizowanych warunkach. Ale żeby nie było za łatwo najpierw trzeba tam dotrzeć. Nocleg zapewniony mamy w stodole w Międzylesiu u bardzo pozytywnie zakręconych ludzi, głoszących chęć tworzenia republiki pozytywizmu (czy jakoś tak :P). Stodoła znajduje się koło basenu i stadionu sportowego, a tuż obok jest pizzeria „Grawitacja" serwująca doskonałą pizze z pieca chlebowego. Wcześniej wspomniany basen to już tylko ruiny (i plac budowy) dawnej perełki regionu- najstarszego basenu odkrytego o wymiarach olimpijskich w Europie. Ten jak i wiele innych atrakcji turystycznych oraz kulturowych całego regionu Kotliny Kłodzkiej zbudowany został przez Królewnę Mariannę Orańską. Tak bardzo przyczyniła się Ona w kierunku rozwoju całego regionu, że nadano jej imieniem i nazwiskiem szlak prowadzący po najważniejszych obiektach i zabytkach zbudowanych za jej życia, którymi bez wątpienia warto się zainteresować.
Kolejną atrakcją regionu prócz samej przyjemności wędrowania po górach z widokiem na Masyw Śnieżnika jest pas ciężkich fortyfikacji, nazywanych linią Odra- Karkonosze. Wznoszone były one od połowy lat trzydziestych jako element większego systemu okalającego całe terytorium ówczesnej Czechosłowacji. Do dnia dzisiejszego zwiedzać można 245 ciężkich samodzielnych bunkrów oraz 5 kompleksów połączonych podziemnymi tunelami tworząc tzw. Twierdze. W okolicach w których będziemy wędrować znajduje się większość wymienionych bunkrów oraz dwie twierdze: Twierdza Hanicka, oraz większa Twierdza Adam (nie gwarantujemy, że będą czynne dla zwiedzających). Szacowany czas przejścia 5,5 h + czas na zwiedzanie fortyfikacji.
     Od Twierdzy Hanickiej trasa prowadzi szlakiem czerwonym na południe mijając po drodze większość bunkrów. Szlakiem tym docieramy do Kasparovej Chaty z której szlak czerwony(idący na zachód) prowadzi do Twierdzy Adam, zaś szlak żółty (prowadzący na wschód) prowadzi do Międzylesia. W Międzylesiu pytamy o basen i stadion sportowy-śpimy tuż obok w stodole.
Na wschód od Międzylesia znajduje się szczyt nazwany Trójmorskim Wierchem. Nazwa oddaje w pełni charakter szczytu, który jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: na zachodnich zboczach mają swoje źródła dopływy Nysy Kłodzkiej w zlewisku Morza Bałtyckiego, z południowo-wschodniego zbocza spływa Lipkovský potok, dopływ Cichej Orlicy (czes. Tichá Orlice) w zlewisku Morza Północnego, a u stóp wschodniego zbocza znajduje się dolina Morawy w zlewisku Morza Czarnego. Trasa liczy ok. 8,5 h
     Z miejscowości Bartosovice idziemy na południe szlakiem zielonym (pieszym i rowerowym) wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Po jakimś czasie szlaki rozwidlają się a my wybieramy szlak zielony rowerowy ER 22 idący w kierunku Międzylesia. Dalsza część trasy opisana jest w III dniu w wersji dla ludzi z ADHD.
     Mając w ręku mapę oraz znając własne możliwości i okoliczne ciekawostki turystyczne każdy z nas jest w stanie wyznaczyć sobie interesującą nas trasę. Ważne jest tylko to aby na noc dotrzeć w miejsce noclegu, lub powiadomić odpowiednie osoby jeśli najdzie nas chęć na nockę w namiocie lub w jednym z bunkrów (na własną odpowiedzialność).

III DZIEŃ - chyba czas odpocząć.
     Po kolejnej nocy pełnych wrażeń czas na dobry sen. Leniwi i zmęczeni mają okazje zwiedzić piękne i ciekawe Międzylesie. Zaś ambitni z Ci z ADHD jeśli dnia poprzedniego nie widzieli jeszcze Wierchu Trójmorskiego dzisiaj mają okazje.
(Trasa liczy 7 h w warunkach letnich i wymaga wyjścia przed 7 rano.)
Z Międzylesia wychodzimy na wschód szlakiem czerwonym po czym zmieniamy go na zielony, którym bezpośrednio docieramy na Trójmorski Wierch. W trasie powrotnej można zamienić szlak na czerwony udając się w kierunku Kamiennego Garbu, po czym przejść na szlak niebieskim i nim bezpośrednio dotrzeć już do Międzylesia. Jest to tylko propozycja spędzenia przedpołudnia i trzeba brać pod uwagę, że pociąg odjeżdża o 14:46.
Podobno w okolicy Międzylesia znajdują się stare sztolnię będące kiedyś kompleksem kopalń uranu. Lecz dokładną lokalizacje poznamy na miejscu od właścicieli pizzerii Grawitacja (w linii prostek ok. 3-4 km)

POWRÓT
Z Międzylesia odjeżdżamy o 14 :46 pociągiem osobowym do Wrocławia gdzie nastąpi przesiadka na pociąg IR, którym bezpośrednio dotrzemy do Poznania.

- Międzylesie 14:46-odjazd
- Wrocław 17:30 przyjazd (18:32 odjazd) przesiadka
- Poznań 21:36 - przyjazd

KOSZTY
Całkowity koszt rajdu to 80 zł, cena nie uwzględnia kosztów wyżywienia i ubezpieczenia.

CO ZABRAĆ

  • kompas i mapa!!! Mapa koniecznie!! Jeżeli zamierzamy chodzi w grupie to chociaż jeden zestaw
  • namiot, w tej chwili posiadamy namioty na około 20 miejsc, osoby posiadające namioty proszone są o kontakt
  • wygodne obuwie za kostkę
  • kurtkę przeciwdeszczową-wiatrową
  • ciepłą odzież na warunki zimowe
  • ciepły śpiwór oraz dobrą izolacje od podłoża np. karimata + alumata lub folia NRC
  • latarka (czołówka) KONIECZNIE
  • jedzonko, kubek, menażka, palnik
  • środki przeciwbólowe, plastry itp.

PAMIĘTAJCIE - WSZYSTKO CO ZABIERZEMY MUSIMY NOSIĆ NA WŁASNYCH PLECACH!

W CELU REZERWACJI SKONTAKTUJ SIĘ Z:
Piotrem Bucikiem, tel. 507567056, e-mail: piotr.bucik@wp.pl
www.halny.org.pl
www.czogori.pila.pl

Nr ratunkowy GOPR: 601 100 300 lub 985
Międzynarodowy nr ratunkowy: 112

TEGO NIE MOŻNA OPUŚCIĆ!

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"