
Ostatni dzień VI Festiwalu Nauki był doskonałym podsumowaniem kilkudniowych atrakcji, które podporządkowane zostały tematowi „Propaganda sukcesu - sukces propagandy". 27 kwietnia w sali konferencyjnej odbyła się projekcja jednego z najbardziej wymownych filmów dokumentalnych, który ukazywał działania władz okresu PRL. „Bohaterowie z wapna", w reżyserii Jerzego Jernasa, przedstawia największą tragedię górniczą w Polsce, która miała miejsce w 1977 roku w Wapnie (byłe woj. pilskie). Niespotykana katastrofa spowodowała, iż zapadła się prawie cała miejscowość, przesiedlono kilka tysięcy osób, a wiadomość o losie górników i ich rodzin, nie ujrzała światła dziennego - władze zataiły ten fakt, by nie niszczyć prowadzonej ówcześnie karykaturalnej i wszechobecnej „propagandy sukcesu".
O propagandzie sukcesu i sztuce mydlenia oczu mówił także ostatni gość tegorocznego Festiwalu - dr Paweł Stachowiak (adiunkt Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM), specjalista z zakresu najnowszej historii Polski. Podczas wykładu, w niezwykle interesujący sposób, przedstawił nie tylko rys historyczny dojścia Edwarda Gierka do władzy, ale także przyczyny i sposoby prowadzonej przez władze propagandy sukcesu m.in. umacnianie przekonania o dumie narodu i jego dokonań; kreowanie przekonania, że na czele władzy stoją ludzie kompetentni; podkreślanie wielkiego skoku oraz tworzenie wizji „ludzi dobrej roboty". Nie zabrakło także filmów - m.in z hasłem „Pomożecie? Pomożemy!" oraz zdjęć - na czele z Gierkiem i Jaroszewiczem spoglądającymi na zegarki.
Młodzież szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych mogła więc zobaczyć niedorzeczne praktyki stosowane przez ówczesny system. Zdziwienie na twarzy oraz reakcja na większość informacji o których mówił dr Stachowiak, stały się więc najlepszą oceną okresu „propagandy sukcesu" PRLu.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"