
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak bogate jest środowisko żeglarskie naszego regionu. Ludzie, którzy opłynęli Horn, dotarli na Antarktydę (i to niejednokrotnie), pływali z takimi sławami jak Krzysztof Baranowski (obecny kapitan „Fryderyka Chopina") - takie właśnie osobowości mieszkają w naszym mieście.
Okazją do spotkania po latach i wspomnień m.in. o rejsach „Pogorią", był wernisaż wystawy „Popłyńmy tam" autorstwa Ryszarda Mokrzyckiego - żeglarza, który opłynął sporą część mórz i oceanów naszego globu, i który od wielu lat jest... wykładowcą języka angielskiego w pilskiej PWSZ.
Podczas wernisażu, Galeria „Na poddaszu" PWSZ, wypełniła się po brzegi nie tylko środowiskiem żeglarskim, ale także osobami, które z żeglugą mają mniejsze doświadczenie, i tymi, którzy chcieli wysłuchać opowieści z humorem (o chrzcie równikowym, czy sterowaniem 300-tonowym statkiem). Publiczność razem z Ryszardem Mokrzyckim odśpiewała też szanty - nieodzowny element każdego rejsu.
W gronie uczestników spotkania znaleźli się m.in.: Zbigniew Romanowski (kapitan jachtowy, dwukrotnie dopłynął na Antarktydę i opłynął Horn), Jarosław Gawrysiak (kapitan jachtowy, opłynął Horn i dotarł na Antarktydę), Klemens Grzegorski („człowiek, który o żeglarstwie wie wszystko", wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego, budowniczy jachtu „Bona Terra", który niestety zatonął na Hornie), Andrzej Radomski (wieloletni Prezes Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego), a także skiperzy jachtowi: Andrzej Szymborski i Jerzy Klement oraz Kazimierz Janiszewski Prezes Klubu Żeglarskiego „Wodniak", który szkoli młodą kadrę naszego regionu.
Wystawa stała się doskonałą okazją nie tylko do ciekawych wspomnień, ale także do rozmów z doświadczonymi wilkami morskimi o obecnej żegludze, konstrukcji statków, przygotowaniu rejsów. Wystawę stworzyły głównie zdjęcia z podróży „Pogorią" (Przylądek Horn, Wyspa Robinsona, Wyspa Króla Jerzego, Peru, Sztokholm), ale również ujęcia z życia załogi na morzach podczas wielomiesięcznych wypraw.
Jeżeli jesteś miłośnikiem żeglarstwa, musisz koniecznie zobaczyć wystawę, która do połowy lutego znajdować się będzie w Galerii „Na poddaszu" naszej Uczelni przy ul. Podchorążych - wstęp bezpłatny.
Ryszard Mokrzycki - znany również jako Ranzo, człowiek Majora (a nawet „Major"), Mróweńka. Inżynier elektronik, niegdyś krakowianin, obecnie z Piły (szukać pod „Unitra Sernice"). Najszybciej awansujący członek załogi - w drodze powrotnej oficer trzeciej, a późnej drugiej wachty. Mistrz piosenki żeglarskiej i obyczajowej. (fragment ksiązki „Pogorią" na koniec świata, Kazimierza Robaka)
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"