
10 listopada, w Auditorium Maximum PWSZ w Pile, odbyla się promocja ósmej już książki wydawanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile, przy finansowym wsparciu Gminy Piła. Tym razem zobaczyć można było miasto oczami PILAN Z ROCZNIKA 1970.
Książka POKOLENIE PRZEŁOMU. PILANIE ROCZNIK 1970, to specyficzne opowieści autorów o ich małych ojczyznach. Czytając poszczególne prace da się zobaczyć i wymienić ich komponenty. Pierwszym jest komponent geograficzny. Miejsca, z których wyrastają. W obrębie miasta nazywają obszary oswojone: budynki, osiedla, ulice, szkoły, kluby. To one decydują, jakimi ludźmi stają się. Jaki system wartości ich ukształtował i w jaki wierzą. Kolejny komponent ma charakter emocjonalny. Pamięć miejsc, ludzi, sytuacji, wszystko to kipi emocjami. Nakazuje wracać do nich, analizować je, dopatrywać się ukrytych ważnych życiowo sensów. Jest i kolejna – słabiej zaznaczona niż w tomach poprzednich – funkcja mitotwórcza. Jednak mitologizacji sprzyja czasowy dystans wobec opisywanych wydarzeń.
I tak jak w poprzednich tomach horyzont czasowy wynosił nawet siedemdziesiąt lat, w tomie ubiegłorocznym wynosił lat trzydzieści kilka, tak teraz ów dystans, to mniej więcej dwadzieścia lat. A więc w opowieściach Autorów arkadyjskie obrazy zastępuje kronikarski konkret i rzetelność.
- Marek Kulec (ze Wstępu)
Ten wyjątkowy wieczór uświetnił także koncert Zespołu N.O.C., który zalożył jednen z pisarzy tegorocznej opowieści o Pile - ks. Tomasz Wola.
Tegoroczni autorzy to:
1. Elżbieta Czechowska
2. Paweł Dahlke
3. Agnieszka Matusiak
4. Sławomir Nakoneczny
5. Katarzyna Olter
6. Maciej Usurski
7. Sławomir Wegner
8. Bartosz Wodarkiewicz i Przemysław Zdunek
9. Ks. Tomasz Wola
10. Angelika Zygmunt
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"