Oblicze Europy XXI wieku w międzynarodowym wydaniu

Data: 24.11.2014 Kategorie: Ogólna

20 i 21 listopada, PWSZ w Pile stała się forum obrad ekspertów i badaczy krajowych oraz zagranicznych, którzy dyskutowali o SPOŁECZNYM OBLICZU EUROPY XXI WIEKU. Seminarium międzynarodowe, którego organizatorem była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile, Fundacja im. Róży Luksemburg, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, Uniwersytet w Poczdamie oraz Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, stało się wyjątkowym wydarzeniem, poświęconym analizie współczesnej kondycji społecznej Europy, a w szczególności państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wyjątkowymi Gośćmi Seminarium byli: prof. Jochen Franzke i dr Henrik Scheller z Uniwersytetu w Poczdamie; prof. Peter Cajka i prof. Branislav Kovacik ze słowackiego Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy i dr Joanna Gwiazdecka z Fundacji im. Róży Luksemburg.

Relacja z Seminarium autorstwa prof. nadzw. dra hab. Pawła Malendowicza - członka Komitetu Organizacyjnego:

Obrady otworzył prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski – Rektor PWSZ w Pile. Głos zabrali także: dr Piotr Głowski – Prezydent Miasta Piła, dr hab. Robert Kmieciak, prof. nadzw. – Prodziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Piotr Janiszewski z Fundacji im. Róży Luksemburg.
Obrady plenarne otworzył prof. zw. dr hab. Kazimierz Pająk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pierwszym prelegentem był dr hab. Maciej Walkowski, prof. nadzw. UAM. Przeprowadził analizę najważniejszych wyzwań społeczno-ekonomicznych Unii Europejskiej. Zaliczył do nich m.in. ubóstwo, dostęp do Internetu, problemy dzietności kobiet, mobilność młodzieży, edukację, kształcenie dla gospodarki, reindustrializację, starzenie się społeczeństwa, bezrobocie, migracje, konkurencyjność Europy na rynkach światowych.
Jako drugi głos zabrał prof. dr hab. Jochen Franzke z Uniwersytetu w Poczdamie. Niemiecki uczony omówił rolę wspólnot lokalnych, jak gmina czy sołectwo, w Europie. Uznał, że są one motorem rozwoju Unii Europejskiej i mają istotne znaczenie w realizacji polityki socjalnej. Ich działalność jest jednak ograniczana przez unijną biurokrację. Dr Henrik Scheller z Uniwersytetu w Poczdamie dokonał analizy prawnych, ekonomicznych i socjokulturowych wymiarów procesów dezintegracyjnych w Europie. W referacie poruszył zagadnienie pesymizmu społecznego w Unii Europejskiej i gasnącej zgody na postępującą integrację. Dodał jednak, że integracja i dezintegracja, jako proces dialektyczny, są dwiema stronami tego samego medalu. Dr hab. Robert Kmieciak, prof. nadzw. UAM, w swoim wystąpieniu skupił się na współpracy środowiska gospodarczego z samorządem terytorialnym jako elemencie rozwoju obszarów metropolitalnych w Polsce. Według niego podstawowy problem stanowi komunikacja między samorządami i przedsiębiorstwami. Zaproponował zatem utworzenie samorządu powszechnego. Prof. zw. dr hab. Bogdan Koszel z UAM omówił niemieckie i francuskie koncepcje wychodzenia z kryzysu finansowego państw strefy euro Unii Europejskiej. Wskazał na podobieństwa, ale i różnice w niemieckich i francuskich koncepcjach integracji europejskiej, zarówno w sferze politycznej, jak i gospodarczej. Prof. zw. dr hab. Jerzy Babiak z UAM przeprowadził analizę zróżnicowania poziomu życia w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę na to, że globalizacja przynosi wiele pozytywnych efektów, ale nie są one dzielone równomiernie. Ponadto, w opinii uczonego, wzrost gospodarczy nie jest jedynym miernikiem poziomu życia. W końcu pierwszej części obrad plenarnych referat wygłosił dr hab. Grzegorz Piwnicki, prof. nadzw. Uniwersytetu Gdańskiego, który scharakteryzował wybrane dylematy polityczno-ekonomiczne Polski po wstąpieniu do Unii Europejskiej.

Drugiej części obrad plenarnych przewodniczył prof. zw. dr hab. Adam Marcinkowski. Jako pierwszy głos zabrał doc. PhDr. Peter Čajka, PhD z Uniwersytetu w Bańskiej Bystrzycy. Słowacki uczony zajął się problematyką zarządzania kryzysowego i przeciwdziałania zagrożeniom. Natomiast dr hab. Zofia Sujkowska-Życka, prof. nadzw. PWSZ w Pile podjęła się rozwiązania dylematów dotyczących funduszy europejskich. Uznała, że europejska polityka spójności przyczyniła się do wzrostu gospodarczego w Polsce i poprawy kondycji materialnej społeczeństwa. Zaproponowała także, ażeby stosować termin „skorzystanie ze środków europejskich” zamiast „wydatkowanie”, który to ma negatywne konotacje. Prof. zw. dr hab. Andrzej Sakson z UAM skupił się w swoim referacie na polskich migrantach zarobkowych w Europie. Do pozytywnych konsekwencji migracji zaliczył m.in.: wzrost zarobków i nowe perspektywy rozwojowe, nabywanie nowych umiejętności, większą opiekę socjalną, mniejsze bezrobocie w Polsce, napływ kapitału do kraju, mobilność siły roboczej, upowszechnianie się postaw tolerancji i szacunku. Negatywne skutki migracji to np.: osłabienie więzi rodzinnych, wykluczenia społeczne, uzależnienie polskich gospodarstw domowych od finansowania z zagranicy, starzenie się społeczeństwa, mniejsza liczba urodzeń, niedobory na rynku pracy. Dr hab. Adam Sudoł, prof. nadzw.
Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy omówił działalność polskiej służby i dyplomacji konsularnej na rzecz migrantów polskich w państwach Europy. Korzystając z okazji scharakteryzował także działalność Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, które jest placówką naukowo-badawczą UKW. Jej zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie wszelkich źródeł historycznych ilustrujących dzieje polskiego uchodźstwa po 1918 roku oraz służb dyplomatycznych II Rzeczypospolitej, ale i publikowanie studiów naukowych w oparciu o zgromadzone zasoby archiwalne. Na zakończenie dr Agnieszka Piekutowska z Uniwersytetu w Białymstoku w swoim wystąpieniu pytała, czy Polska potrzebuje imigrantów zarobkowych? Oceniła jednocześnie niedobory jakościowe zasobów pracy w kraju. Pierwszy dzień obrad zwieńczyła uroczysta kolacja trwająca do późnych godzin nocnych.

W drugim dniu Seminarium udział wzięło kilkunastu prelegentów. Obradom przewodniczyli: prof. zw. dr hab. Bogdan Koszel, dr Zbigniew Popławski, prof. nadzw. PWSZ w Pile oraz dr hab. Paweł Malendowicz w UKW w Bydgoszczy. Jako pierwszy wystąpił mgr Konstantin Stern z Uniwersytetu w Poczdamie. W referacie analizował publicystykę niemieckich czasopism w kontekście ich ocen dotyczących integracji europejskiej. Dr hab. Krystyna Gomółka, prof. nadzw. Politechniki Gdańskiej analizowała problemy współpracy transgranicznej powiatów w kontekście małego ruchu granicznego w województwie pomorskim. Dr Sławomir Sadowski z UKW w Bydgoszczy w interesujący sposób analizował kwestie związane z separatyzmami narodowymi we współczesnej Europie. Dr Magdalena Bierzyńska-Sudoł, również z UKW, opisała życie codzienne najmłodszej fali migrantów z Polski w Wielkiej Brytanii, zwracając jednocześnie uwagę na to, że są oni aktywni społecznie, zakładają własne firmy i pracują naukowo. Dr Marceli Burdelski z UG omówił politykę Unii Europejskiej wobec Chin i Korei Północnej. Dr Łukasz Jureńczyk z UKW podjął odważną próbę oceny wpływu kryzysu finansowego na budżet i kierunki działań Ministerstwa Obrony Narodowej. Mgr Malwina Księżniakiewicz, doktorantka z UAM, pytała, czy Belgii grozi rozpad? Omówiła podziały społeczne wśród Flamandów i Walonów.
Dr Elżbieta Kużelewska z Uniwersytetu w Białymstoku omówiła trudną, kosztochłonną, ale konieczną politykę językową Unii Europejskiej w dobie kryzysu. Dr hab. Paweł Malendowicz z UKW skupił się na wyjaśnieniu przyczyn konfliktu we wschodniej części Ukrainy oraz konfliktu między Rosją i światem zachodnim. Uznał, że należy rozpatrywać je w kontekście różnic w sposobach myślenia o świecie. Mgr Jadwiga Kosidło ze Stowarzyszenia Uśmiech z Wałcza analizowała problemy rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Mgr Andżelika Retmańczyk z Ośrodka Pomocy Społecznej w Goleniowie analizowała migracje zarobkowe w kontekście ucieczki od ubóstwa z perspektywy funkcjonowania dziecka w rodzinie korzystającej z pomocy społecznej.
Dr Mirosław Grzelak z PWSZ w Pile podjął próbę rozwiązania dylematów związanych z istnieniem społeczeństwa obywatelskiego na początku XXI wieku. Dr Stanisław Zakrzewski, również reprezentujący PWSZ w Pile, analizował problem bezrobocia i wykluczeń społecznych. Dr Adam Barabasz z UAM omówił tendencje eurosceptyczne w Parlamencie Europejskim jako odpowiedź na kryzys gospodarczo-społeczny. Dr Marcin Piechocki z UAM omówił formy działalności i cele Partii Piratów w Niemczech. Na zakończenie mgr Łukasz Popławski z PWSZ w Pile zainteresował słuchaczy analizą nierówności materialnych na świecie i ich korelacji z wybranymi patologiami społecznymi.

Efektem Seminarium, które otworzyło drogę do dalszych badań i dyskusji nad problemami stawianymi przed współczesną Europą, stanie się publikacja, wydana pod koniec pierwszego kwartału 2015 roku.

Przewodniczący Komitetu Honorowego i Naukowego:
  • JM Rektor PWSZ prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski
Patronat Honorowy
Organizatorzy:

Patronat medialny:

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"