
W Polsce przeszczepione narządy uratowały życie ponad 31 tysiącom osób. Dzięki Kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego - dr Kamili Sadaj-Owczarek, która pomogła w zorganizowaniu prelekcji, studenci PUSS w Pile, mogli usłyszeć m.in. o przeszczepach krzyżowych, przeszczepach łańcuchowych, a także o kwalifikacji kandydata na dawcę i potencjalnego biorcę.
O transplantologii, studentom ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa oraz fizjoterapii, opowiadała dr n. med. Aleksandra Woderska-Jasińska - regionalny koordynator pobierania i przeszczepiania narządów Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant", koordynator transplantacyjny Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.
Transplantacja (przeszczepienie narządów lub ich części z jednego organizmu do drugiego) jest bardzo często jedyną metodą leczenia niewydolności narządów, takich jak serce, nerki, czy wątroba. Jednak przeszczepianie organów jest możliwe tylko przy solidarnym udziale społeczeństwa. O tym właśnie opowiada kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwo Zdrowia - „Solidarnie dla transplantacji” ZGODA NA ŻYCIE.
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"