
8 i 9 grudnia w PWSZ w Pile odbyło się II Seminarium przeznaczone dla osób zajmujących się tematyką pracy socjalnej – zarówno w badaniach, jak i w praktyce zawodowej.
"Życie rodzinne jest procesem dynamicznym, wielokrotnie zmieniającym strukturę w czasie swojego trwania. Rozległe i szybkie przemiany społeczne, gospodarcze i kulturowe sprzyjają niepewności,
generują nieznane dotąd problemy, a także potęgują wyuczoną bezradność wśród osób niepotrafiących się zaadaptować. Nasze drugie Seminarium naukowo-szkoleniowe, w zamiarze pomysłodawców, ma skłaniać do namysłu nad nowymi formami kształtowania kompetencji pracownika socjalnego i dostarczać już gotowych, modelowych rozwiązań".
Tak o Seminarium mówili organizatorzy – wykładowcy kierunku praca socjalna naszej Uczelni, na zaproszenie których PWSZ w Pile gościła w swoich murach nie tylko znakomitą profesorską kadrę specjalistów z zakresu pracy socjalnej, ale również i praktyków związanych z tematyką.
Seminarium otworzyli: Senator Mieczysław Augustyn, Rektor PWSZ w Pile – prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski oraz prof. nadzw. dr hab. Wojciech Maliszewski – Przewodniczący Komitetu Naukowego Seminarium. Poruszana tematyka w pierwszym dniu, dotyczyła m.in. takich zagadnień jak: Pracownik socjalny mediatorem w sytuacjach kryzysowych w rodzinie (prof. nadzw. dr hab. Anna Weissbrot-Koziarska); Kompetencje emocjonalne pracownika socjalnego (prof. nadzw. dr hab. Ewa Ryś); Pożądane kompetencje u pracowników socjalnych (prof. nadzw. dr hab. Karol Mausch); Oczekiwane kompetencje pracowników służb społecznych w świetle założeń nowelizacji ustawy o pomocy społecznej; Praca socjalna z ludźmi ulicy współczesnej Polsce; Znaczenie wiedzy z zakresu prawa w pracy z klientem pomocy społecznej; Poprawa jakości opieki nad osobami u kresu życia przez włączenie rodzin w działania opiekuńcze. Adaptacja dobrych praktyk z UK do Polski; Zespół interdyscyplinarny- reakcja na przemoc w rodzinie.
Drugi dzień Seminarium tradycyjnie już opierał się na warsztatach, które szczególnie cenią praktycy związani z instytucjami wspierającymi osoby narażone na wykluczenie społeczne oraz studenci PWSZ, kształcący się na kierunku praca socjalna.
Podczas warsztatów ukazane zostały m.in.: metody oddziaływania w probacji; standardy pracy socjalnej z rodziną zastępczą; komunikacja z trudnym klientem; praca z osobą niepełnosprawną lub starszą oraz pierwsza pomoc.
Organizatorami II Seminarium KOMPETENCJE PRACOWNIKA SOCJALNEGO byli:
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. St. Staszica w Pile
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
- Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja)
- oraz Szkoła Wyższa Milenium w Gnieźnie
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"