Nowoczesne technologie, weseli wojowie i bohaterscy kuglarze - czyli II Festiwal Nauki

Data: 11.04.2008 Kategorie: Ogólna

Odwiedzający Uczelnię w piątek 11 kwietnia odbyli "wehikułem czasu" metaforyczną podróż od przedpołudniowych nowoczesnych technologii, spotkań z muzyką w laboratorium i innych efektownych doświadczeń fizycznych i chemicznych do popołudniowej wizyty w osadzie rycerskiej i na średniowiecznym jarmarku.

Po uroczystym otwarciu Festiwalu dokonanym przez Prorektora ds. organizacji i rozwoju Uczelni w obecności Prezydenta Miasta Piły oraz Starosty Pilskiego - Partnerów przedsięwzięcia - Goście Festiwalu mogli m.in. przemówić helem, stłuc "szklane" róże powstałe po zanurzeniu w ciekłym azocie, poznać tajniki klasycznego masażu, zbadać tkankę tłuszczową i pojemność płuc, a także bezpłatnie sprawdzić samochód na stacji diagnostycznej.

Wielbiciele wschodnich sztuk walki mogli obejrzeć pokazy, przygotowane przez Pilskie Centrum Aikido, a ci najodważniejsi - zmierzyć się na macie z mistrzem.

"Gwoździem programu" tegorocznego Festiwalu Nauki były jednak popołudniowe spektakle, które stały się atrakcyjną lekcją historii średniowiecznego oręża i obyczajowości.

Byliśmy zatem świadkami potyczek i walk wojów z Grupy Historycznej "Acies Curialis", która wzbudziła entuzjazm wśród zebranych swoją barwnością i energią, a także wielkim profesjonalizmem snutych w trakcie widowiska opowieści, strojów wykonanych z dbałością o zachowanie wierności epoce, pokazów walk i rzemiosł. Nic jednak dziwnego- Grupa posiada wsparcie merytoryczne historyków - pracowników akademickich UAM w Poznaniu.
Publiczność chętnie włączała się także do zabaw i konkursów organizowanych przez wojów. Szczególną wesołość wzbudził "pijany kołek" - zabawa polegająca na "mordowaniu" kapusty, z którą zmierzył się m.in. Przewodniczący Samorządu Studenckiego - Wojtek Brożyna, dostarczając sobie i zgromadzonym wiele uciechy.

Średniowieczną część zakończył występ kuglarzy z Teatru "Gry i Ludzie", którzy mimo przejmującego chłodu, przedstawili zebranym spektakl, odtwarzający atmosferę widowisk jarmarcznych. Widzowie mogli podziwiać popisy dmuchacza ogniem, żonglerów i akrobatów, wszystko okraszone pieśniami i melodiami z epoki.

Sama fabuła przedstawienia była inspirowana powieścią Wacława Berenta "Żywe kamienie", oddającej obraz życia wędrownych artystów, których widowiska wnosiły radość i śmiech w posępne mury średniowiecznych miast. Plac Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile w to zimne i pochmurne popołudnie zdawał się zatem najlepszym tłem dla tego spektaklu...

Dla jeszcze bardziej spragnionych rozmaitych doznań "Taverna Toscana" przygotowała wielki kocioł zupy rycerskiej. Wrażenie robi informacja, że w ciągu 4 godzin zniknęło 1500 bułek oraz ... 500 litrów pysznej zupy!

Przed nami kolejne festiwale nauki. Wierzymy, że będą co najmniej tak udane, jak tegoroczny. Do zobaczenia za rok!

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"