Naukowe szaleństwa podczas PIKNIKU TECHNICZNEGO

Data: 29.10.2015 Kategorie: Ogólna

Czy można prosto przekazać wiedzę o naukach ścisłych? Można! Przekonać mogło się o tym blisko 300 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy wzięli udział w kolejnym PIKNIKU TECHNICZNYM. Mimo, iż pogoda piknikowa nie była, to wykładowcy i studenci Instytutu Politechnicznego PWSZ w Pile, zadbali o to, by atmosfera była gorąca.

Nie zabrakło więc pokazów laserowych na ciałach stałych i lasera gazowego; przekazywania informacji za pomocą światła i pokazów zjawisk fosforescencji - co nawiązywało do obchodów Międzynarodowego Roku Światła. Prof. Stanisław Różański ze studentami, tłumaczył także jak można wyznaczyć prędkość dźwięku; czym jest dynamika cieczy, lewitacja magnetyczna i co pływa w kropli wody.

Uczestnicy „Olimpiady chemicznej” przekonali się, że reakcje chemiczne spotkać można na każdym kroku. Odpowiedzi na pytania testowe, sprawdzić mogli osobiście w praktyce, dzięki eksperymentom, które prowadziła mgr Małgorzata Kastelik ze studentami. „Chemiczna loteria” dostarczyła uczniom równie wielkich emocji.

Na miłośników urządzeń mechanicznych także czekały pokazy przygotowane przez Zakład Inżynierii Mechanicznej i Transportu – m.in.: wykorzystanie endoskopu w badaniach silników spalinowych, jak również konkursy – dokręcanie śruby. Można było również poznać tajemnice tachografów oraz przekonać się, jak działa hydraulika siłowa.
Skąd wieje wiatr - czyli o pomiarach szczelności budynków, mówili studenci i wykładowcy budownictwa, którzy pokazali również, że geodezją i termowizją, można się doskonale bawić.

Entuzjaści nowoczesnych technologii też znaleźli coś dla siebie, ponieważ właśnie o nowoczesnych urządzeniach – w kontekście oświetlenia - opowiedział pracownik firmy Philips Lighting Poland – mgr inż. Wojciech Kapturkiewicz (absolwent Instytutu Politechnicznego PWSZ w Pile). Jego pokaz uświadomił, jak światło wpływa na nasze samopoczucie, energię, wydajność oraz odpoczynek. Przy okazji nasz absolwent przedstawił także, dlaczego warto studiować na kierunkach inżynierskich i jak studia w PWSZ w Pile wpłynęły na realizację jego zawodowych marzeń.

Wykorzystanie technologii przedstawili również pracownicy (mgr Paweł Szubert, mgr Robert Łukowski) i studenci Zakładu Elektrotechniki, którzy pokazali m.in.: jak wykorzystać światło w urządzeniach mobilnych oraz jak sterować oświetleniem w inteligentnych instalacjach elektrycznych.
PIKNIK TECHNICZNY PWSZ w Pile to nie tylko świetna zabawa, ale i nauka przez doświadczenia i eksperymenty. Kolejne spotkanie z m.in. naukami ścisłymi, już niedługo podczas AKADEMII LICEALISTY PWSZ w Pile.

Wielkie podziękowanie za przygotowanie PIKNIKU należą się wszystkim przedstawicielom kierunków: budownictwo, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn oraz transport – a szczególnie Organizatorom: doc. drowi inż. Leszkowi Surówce, doc. drowi Ryszardowi Smokowskiemu oraz Kołu SIMP przy PWSZ w Pile.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"