Podczas przedostatniego dnia Festiwalu, wykładowcy oraz studenci PWSZ, tradycyjnie potwierdzają tezę, że nauka jest wszędzie. Pokazywali więc setkom uczniów, nie tylko ze szkół pilskich, jak wyjaśnić skomplikowane zagadnienia w prosty i przyjazny sposób. Można więc było zobaczyć: muzykę oczami fizyka, fizykę zabawek, fizykę jądrową, świat niskich temperatur i wiele innych eksperymentów, które przedstawił prof. nadzw. dr Stanisław Różański ze studentami. Wielu uczestników festiwalowych wydarzeń trafiło także do alchemicznej komnaty, gdzie mgr Małgorzata Kastelik i studenci Instytutu Politechnicznego, prezentowali jak przeróżne substancje i odczynniki chemiczne, zmieniają swoją barwę i stan skupienia. Zmieniały się z resztą nie tylko substancje, ale i głosy młodych odkrywców - dzięki zabawom z helem, który rozchwytywany był nie tylko przez najmłodszych uczestników Festiwalu. Instytut Politechniczny zaprezentował także katastrofy mostów stalowych, automatykę w przemyślę oraz zaprosił na zajęcia z geodezji.
Duży ruch panował również w Instytucie Ochrony Zdrowia - korytarze wypełniali uczniowie chcący zapoznać się m.in. z zasadami udzielania pierwszej pomocy, które tradycyjnie doskonale wyjaśniali ratownicy medyczni; z zasadami dbania o cerę, co pokazały studentki kosmetologii. Fizjoterapeuci zaprosili do ćwiczeń kręgosłupa, gabinetu masażu oraz na warsztaty poda hasłem „trochę ruchu i po brzuchu". Pielęgniarki przybliżyły trudną sztukę prawidłowego bandażowania, jeszcze trudniejszą - kąpania niemowlaka oraz mierzyły ciśnienie.
Miłośników architektury Uczelnia zaprosiła na wykład dr inż. arch. Grażyny Kodym-Kozaczko „Zlin - czeskie miasto idealne, stworzone przez właściciela fabryki butów". Natomiast Centrum Sieciowo-Komputerowe zaprezentowało cyfrowe zabawy z fotografią oraz cyberprzestrzeń.
Młodzi humaniści skorzystali z wykładów przygotowanych przez wykładowców filologii i politologii: How to be an aware l2 language user; Komunikacja niewerbalna; Zakamarki języka polskiego; Ukraina. Sprawa dla politologa.
Wszystkie te wydarzenia, miały zachęcić do zgłębiania tajników nauki oraz przekonaniu festiwalowej publiczności, że skomplikowany świat nauki można wyjaśnić w nieskomplikowany, a jednocześnie atrakcyjny i inspirujący sposób - co z pewnością się udało!
WIELKIE PODZIĘKOWANIA dla wszystkich Pracowników oraz Studentów, zaangażowanych w promocję nauki podczas VIII FESTIWALU!
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"