Nauka nie zna granic wiekowych

Data: 07.04.2016 Kategorie: Ogólna

Kolejny raz udowodnili to wykładowcy i studenci Uczelni podczas tradycyjnego, festiwalowego dnia NAUKI Z PRZYMRUŻENIEM OKA. Zaczęło się od zabaw w cyfrowym świecie, potem przyszedł czas na teorię względności Einsteina, którą wyjaśniał prof. Stanisław Różański. Studenci Instytutu Politechnicznego pokazywali uczniom m.in.: jak działają odnawialne źródła energii, zjawiska optyczne, jak materia zachowuje się w niskich temperaturach. Tradycyjny dzień z nauką, był także okazją do zrozumienia – jak inżynierowie naśladuj mrówki, ptaki, pszczoły, aby znaleźć najlepsze rozwiązania (prof. S. Brock). Nie zabrakło także robotyki, elektroniki, mikroprocesorów oraz innych skomplikowanych zagadnień technicznych, które mimo wszystko da się wyjaśnić w prosty sposób. Instytut Politechniczny, wpierała także Firma Philips Lighting Poland, której pracownicy przedstawili m.in. jak inteligentne oświetlenie może poprawić samopoczucie. Doskonałą lekcją nauk ścisłych, okazała się także loteriada chemiczna, przygotowana przez mgr Małgorzatę Kastelik i studentów.

Humaniści analizowali temat Polonii amerykańskiej (prof. Paweł Malendowicz) oraz kwestii niemieckiej po II wojnie światowej (prof. Bogdan Koszel). Uczniowie mieli także okazję dowiedzieć się więcej o miastach niemieckich, dzięki zabawom językowym - Kein Angst vor Deutsch.

Dla wszystkich chcących zrozumieć nauki medyczne, studenci oraz wykładowcy Instytutu Ochrony Zdrowia, przygotowali szereg warsztatów i pokazów. Wiele grup skorzystało z wiedzy o profesjonalnych technikach rozciągania mięśni przed bieganiem (doc. dr Ewa Kamińska ze studentami) oraz historii kosmetyków z różnych stron świata. A ci, którym udało się położyć na stole fizjoterapeutów, mogli skorzystać z masaży. Przed Centrum Fizjoterapii czekała natomiast karetka pogotowia i nauka udzielania pierwszej pomocy. Dla tych, którzy jeszcze nie traktują nauki zbyt serio – przygotowano satyryczną wersję pracy pielęgniarki.

Cel NAUKI Z PRZYMRUŻENIEM OKA to przede wszystkim pokazanie, że nauką można się doskonale bawić, że nie jest ona skomplikowanym tworem, przeznaczonym tylko dla wybranych – i kolejny raz udało się zachęcić do odkrywania tego fascynującego świata.

Przed nami kolejne wydarzenia, o których przeczytać możecie na www.festiwal.pwsz.pila.pl

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"