Minister podpisał umowę! Powstaną nowe strefy

Data: 18.04.2018 Kategorie: Ogólna

18 kwietnia, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin, podpisał umowę w PWSZ w Pile. Na jej mocy, Uczelnia otrzyma dotację celową na zagospodarowanie terenu kampusu PWSZ w Pile na potrzeby placu dydaktycznego dla kierunków medycznych oraz inżynierskich.

Jestem w PWSZ w Pile kolejny już raz i doceniam mądrą strategię rozwoju tej Uczelni, która jest jedną z najlepszych uczelni zawodowych w kraju. Mam na myśli przede wszystkim kształcenie dualne-praktyczne oraz inwestycje, które podejmuje Uczelnia – podkreślił Minister Gowin.
Umowę podpisali: Minister – Jarosław Gowin, Rektor PWSZ w Pile – prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski oraz Grzegorz Piechowiak – Poseł na Sejm RP.

W ramach projektu wykonana zostanie rozbiórka budynku "E" Uczelni, a następnie zagospodarowanie terenu. Dzięki środkom z Ministerstwa – 808 tys. zł oraz środkom własnym PWSZ – 202 tys. zł, na terenie Uczelni powstaną:

  • strefa „jazdy na wózkach inwalidzkich”, wyposażona zostanie w urządzenia imitujące bariery architektoniczne: murki, schody, pochylnie o różnym stopniu stromości, progi, rowy itd. Strefa przeznaczona będzie do prowadzenia zajęć praktycznych w ramach kierunku fizjoterapia (nauka bezpiecznego upadania, transferów z wózka, wykonywania balansu i prawidłowej jazdy). W efekcie, przyszli fizjoterapeuci będą w pełni przygotowani do prowadzenia instruktażu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zakresie poruszania się na wózkach. Strefa stanowić, będzie uzupełnienie utworzonego w 2014 r. Centrum Fizjoterapii PWSZ w Pile, w którym mieszczą się m.in. pracownie kinezyterapii, elektroterapii, krioterapii;
  • strefa „ćwiczeń dla kierunków inżynierskich” - stanowiąca miejsce na ulokowanie kontenera o powierzchni ok. 16 m kw. w celu nauki jego załadunku i rozładunku w ramach zajęć praktycznych na kierunku transport. Zajęcia odbywać się będą na nowo powstałym placu z wykorzystaniem wynajmowanego pojazdu transportowego. Strefa stanowić będzie także miejsce do ćwiczeń w zakresie budowania ścian budynków na kierunku budownictwo i pokazów sprzętu, który ze względu na gabaryty nie mieści się w obiektach – duże lampy zasilane ze źródeł OZE;
  • strefa „symulacji z zakresu ratownictwa medycznego” będzie przeznaczona do przeprowadzania symulowanych akcji ratunkowych w terenie, w formie scenariusza dydaktycznego, na kierunku ratownictwo medyczne. Poprzez wyposażenie placu w kamery, możliwa będzie pełna i dokładna rejestracja przeprowadzanych symulacji. W efekcie studenci otrzymywać będą informację zwrotną, która umożliwi im rozpoznanie słabych i mocnych stron wykonywanych czynności. Stworzenie strefy symulacji z zakresu ratownictwa medycznego wpłynie na poszerzenie współpracy uczelni ze służbami ratunkowymi (policją i strażą pożarną) - wspólne ćwiczenia pozwolą na lepsze wyszkolenie ratowników medycznych.

Podczas wizyty w PWSZ w Pile, Minister mówił także o szczegółach „Konstytucji dla nauki” – jej założeniach, które dotyczą m.in. nowych zasad finasowania uczelni wyższych, szybszego awansu dla młodych naukowców.

Minister przywitał także publiczność XII Festiwalu Nauki, który trwa na Uczelni od 16 do 20 kwietnia. Wicepremier spotkał się z Erasmusami – studentami z PWSZ w Pile oraz ze studentami zagranicznymi, korzystającymi z programu wymiany międzynarodowej, którzy własne obchodzili „Erasmus Day”. Podczas tego dnia dzieli się oni informacjami o swoich krajach i kulturach, a zgromadzona publika mogła skosztować także specjałów kuchni z różnych stron świata.
W tej części Festiwalu udział wziął również Starosta Pilski – Eligiusz Komarowski, który wsparł finansowo to wyjątkowe wydarzenie naukowe.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"