Kondycja integracji europejskiej tematem konferencji

Data: 13.05.2016 Kategorie: Ogólna

Zagrożenia dla integracji europejskiej w XXI wieku – to motyw przewodni konferencji międzynarodowej, którą zorganizowały: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile, Uniwersytet w Poczdamie, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu oraz Fundacja im. Róży Luksemburg.

Ten niezwykle aktualny temat, wywołujący tak wiele kontrowersji na arenie międzynarodowej, zgromadził w PWSZ w Pile, środowisko naukowe zarówno z uczelni polskich, jak i niemieckich oraz słowackich.
Obrady i dyskusje miały dać odpowiedz na pytanie - w jakiej kondycji znajduje się Unia Europejska w drugiej dekadzie XXI wieku, jakie są drogi wyjścia z istniejącego kryzysu oraz strategie rozwojowe na przyszłość. Poruszono nie tylko kwestie społeczne, ale i ustrojowo-polityczne, z którymi boryka się Unia Europejska.

Obrady rozpoczęły się mocnym akcentem - prof. zw. dr  hab. Jerzy Babiak przedstawił globalne konsekwencje procesów demograficznych, ukazując problem wyludniającej się Europy i, jako przeciwwagi, kwestie dużej populacji w krajach najuboższych.
Podczas dyskusji nie zabrakło także tematu imigracji, jako problemu integracji europejskiej, o czym mówił  prof. dr hab. Jochen Franzke z Uniwersytetu w Poczdamie, jak również stosunku UE wobec polityki wschodniej (Dr Holger Politt) oraz Grexitu i Brexitu w procesie dezintegracji Unii Europejskiej (prof. zw. dr hab. Bogdan Koszel).

Konferencja ukazała, że nie są to jedyne problemy z którymi zmierzyć musi się Unia. Wystąpienia badaczy akcentowały także: populizm, demagogię i radykalizm w państwach członkowskich UE; brak perspektyw na nowe rozszerzania; nieskuteczność wspólnej polityki energetycznej; rozbieżności w zakresie polityki klimatycznej; brak wyraźnej docelowej koncepcji ustrojowo-politycznej dla UE; bezpieczeństwo Polski w kontekście zagrożeń dla Europy.

Konferencję, która trwała od 12 do 13 maja, otworzyli: Rektor PWSZ w Pile – prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski wraz z przedstawicielami Patronów Honorowych – Przemysławem Pochylskim (Etatowym Członkiem Zarządu Powiatu Pilskiego) oraz Rafałem Zdzierelą (Przewodniczącym Rady Miasta Piły).  

Organizatorzy planują wydanie publikacji pokonferencyjnej, dlatego też ci, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w tym niezwykle interesujących spotkaniu międzynarodowego środowiska naukowego, już niedługo będą mogli zapoznać się z przedstawionymi tezami.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"