Drodzy Studenci,
za nami kolejny tydzień funkcjonowania w stanie zagrożenia epidemicznego, spowodowanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jestem przekonany, że jako odpowiedzialni członkowie społeczności akademickiej, stosujecie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dbając o bezpieczeństwo swoje i bliskich Wam osób. Mam nadzieję, że akcja #zostanwdomu jest tworzona także przez Was i pokazuje, że mimo odizolowania, macie całe spektrum możliwości, wpływających na Wasz rozwój. Liczę na to, że sytuacja niedługo wróci do normy, jednak to tego czasu, proszę Was o rozwagę, unikanie miejsc publicznych i spotkań z osobami, które mogą narazić Was na ryzyko zachorowania. Tylko tak możemy wpłynąć na zminimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Zróbmy więc wszystko, co w naszej mocy, aby być bezpiecznymi.
Nasza Uczelnia cały czas funkcjonuje. Robimy wiele, aby zapewnić Wam możliwość kształcenia. Dlatego też, w dniu wczorajszym odbyło się, zdalnie, posiedzenie Kolegium Rektorskiego. Efektem długich obrad są decyzje, które dotyczą m.in. kształcenia on-line, czyli kontynuacji nauki z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Pomocna będzie tu m.in. aplikacja Microsoft Teams, z której już korzysta nasza społeczność akademicka.
Drodzy Studenci, nasi wykładowcy są do Waszej dyspozycji. Ustalają plan i formę prowadzenia zajęć, wspierają Wasze działania, prowadzą konsultacje on-line. Naszym celem jest zakończenie tego semestru zgodnie z harmonogramem roku akademickiego. Dlatego też, pod koniec kwietnia lub na początku maja, ukażą się szczegółowe wytyczne, dotyczące sesji egzaminacyjnej oraz końcowych egzaminów dyplomowych. Opracujemy również szczegółowe zasady zaliczenia praktyk studenckich w tym semestrze.
Pragnę Wam przekazać, że reagujemy na wszystkie nowe wytyczne pojawiające się m.in. na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego też proszę Was o śledzenie informacji, które ukazują się na stronie Uczelni oraz na profilach społecznościowych PUSS w Pile. Zachęcam również do kontaktu z sekretariatami, katedrami, jednostkami, ale tylko drogą mailową.
Pamiętajmy, że jesteśmy rodziną akademicką, dbajmy więc o bezpieczeństwo tej rodziny. Mając nadzieję, że już niedługo spotkamy się w murach naszej Uczelni, przesyłam Wam i Waszym bliskim życzenia zdrowia oraz wytrwałości.
dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PUSS
Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile