Kolegium Rektorskie w biznesowym wydaniu

Data: 17.11.2023 Kategorie: Ogólna

Jak wygląda współpraca nauki i biznesu z punktu widzenia przedsiębiorcy? O tym przekonać mogli się członkowie Kolegium Rektorskiego Akademii Nauk Stosowanych im. St. Staszica w Pile, którzy zobaczyli, jak prowadzony jest ten proces w praktyce. Wszystko dzięki firmie SIIGNIFY Poland sp. z o.o., która zaprosiła Władze Uczelni oraz Kierowników Katedr, na spotkanie w murach największego zakładu produkcyjnego w naszym regionie.

Prezes Zarządu Signify – Nikodem Maciejewski, wraz ze współpracownikami (m.in. z Ewą Czaińską, Agnieszką Różewicką), opowiedzieli o samej firmie oraz misji, jaką realizuje Signify w związku m.in. ze zmianami klimatu oraz konieczności dostosowania się do zmieniających się warunków na rynkach globalnych.
Jednym z kluczowych paneli spotkania, była dyskusja o rozwinięciu współpracy z Uczelnią. Mowa była głównie o wzorcowym programie kształcenia, czyli o studiach dualnych, prowadzonych wspólnie od 10 lat. Obecnie realizowane są one na kierunkach inżynierskich oraz na ekonomii, ale dyskusja przedstawicieli poszczególnych działów Signify, Rektora ANS w Pile - dra hab. Donata Mierzejewskiego, prof. ANS, Prorektórów oraz Kierowników Katedr Uczelni, dała pole do rozszerzenia współpracy m.in. w ramach filologii, nastawionej na kształcenie lingwistów, którzy odpowiadaliby potrzebom projektu Przemysł 4.0.

Studia dualne to nie jedyna płaszczyzna do rozwoju relacji między Uczelnią a biznesem. Okazało się, że doskonałą przestrzeń do współpracy znaleźć można także na kierunku fizjoterapia – w kwestii poprawy ergonomii pracy i wspólnych badań naukowych oraz pedagogiki – w zakresie kształtowania kompetencji miękkich potencjalnych pracowników.  

Po panelu dyskusyjnym, przyszedł czas na zapoznanie się z efektami działań firmy w praktyce – zaczęto od imponującego miejsca, czyli Centrum Zastosowań Światła, ukazującego ogromne możliwości zastosowania światła zarówno w strefie domowej, hotelowej, przemysłowej, jak w zakresie architektury zewnętrznej. Nowoczesny język komunikacji za pomocą światła przedstawił Marek Łasiński.

Kolejnym miejscem, które zaprezentowano, był Zakład Digital Solutions – najnowszy zakład, który zajmuje się produkcją opraw oświetleniowych profesjonalnych do użytku wewnętrznego, które są wykorzystywane m.in. w sklepach, halach czy innych obiektach wielkopowierzchniowych. Możliwości w tym zakresie przedstawił Marcin Andrzejewski ze współpracownikami.

Ostatnim miejscem, które zobaczyć mogli przedstawiciele ANS był Zakład HUE, który nastawiony jest na produkcję opraw w duchu smart lighting w instalacjach domowych, opartych na najnowocześniejszej technologii. Technologie te zaprezentował Nikodem Maciejewski wraz z pracownikami tego Zakładu.

Wszystkie te działania pokazują, że współpraca pomiędzy pilską ANS a Signify, cały czas ewoluuje i że przestrzeni do podejmowania kolejnych, wspólnych projektów jest jeszcze wiele – na czy zyskują zarówno studenci Uczelni, jaki sama firma.

Dziękujemy za przygotowanie spotkania także: Andrzejowi Sroczyńskiemu, Adamawi Płaczkowi, Michałowi Bartosikowi.


Dla przypomnienia:
Współpraca Uczelni oraz firmy Signify (wcześnej Philips Lighting Poland), rozwija się niemalże od początku istnienia Uczelni. W roku 2010 stworzono program stypendialny DIAMENT dla najbardziej kreatywnych studentów Uczelni, który funduje Signify. Natomiast wspólny projekt studiów dualnych rozpoczął się w 2013 roku. Umowę w tym zakresie podpisali ówczesny Prezes zarządu PLP – Marek Huzarewicz oraz Rektor ówczesnej PWSZ w Pile – dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PWSZ. Podkreślali oni wartość studiów dualnych, które prowadzą do upraktycznienia procesu kształcenia oraz większej korelacji pomiędzy szkolnictwem wyższym a środowiskiem biznesu. Studia dualne pozwalają osiągnąć najlepsze praktyczne przygotowanie do zawodu oraz uzyskać kwalifikacje cenione na rynku pracy - już w trakcie studiów, co jest wielkim atutem dla osób rozpoczynających drogę kariery zawodowej.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"