Kalejdoskop dźwięku, czyli magiczny świat fal

Data: 16.12.2009 Kategorie: Ogólna

„Kalejdoskop dźwięku, czyli magiczny świat fal", to kolejny w Instytucie Politechnicznym wykład otwarty z fizyki połączony z prezentacjami, na który prof. nadzw. dr Stanisław Różański zaprosił 15 grudnia uczniów pilskich szkół ponadgimnazjalnych.
      Prezentacja miała stać się kolejnym krokiem do zrozumienia pojęć fizycznych, które często wydają się być niezrozumiałe i zawiłe. Profesor wprowadzając uczniów w tematykę, przedstawił szereg pokazów, które miały podważyć takie przekonanie.
      Demonstracje zjawisk fizycznych: rury Rubensa - czyli wpływu częstotliwości dźwięku na siłę ognia, sposobów „rysowania dźwiękiem" (figury Chladiniego), a także fal na wodzie, rezonansu akustycznego, krzywych Lissajous czy drgań na sznurze, wywołały duże zainteresowanie wśród uczniów.
     Profesor Różański objaśniając właściwości fal, pokazał ich pozytywne oraz negatywne oddziaływanie. Jednym z przykładów był m.in. most wiszący Tacoma Narrows (840 m), który runął w 1940 roku pod wpływem wiatru, którego podmuchy wywołały drgania rezonansowe, doprowadzając do zniszczenia konstrukcji.

     Przedmioty ścisłe nie muszą być nudne - wystarczy przyjrzeć się wszystkiemu, co nas otacza. To właśnie starał się przekazać prof. Różański. Mamy nadzieję, że 140 osób, które odkrywały z nami tajniki świata nauki, doszło do takich samych wniosków, a Ci ktorych fascynuje technika, poszerzą swoje horyzonty w naszej Uczelni. "Równy start" w  zgłębianu wiedzy technicznej zapewnią zajęcia wyrównawcze z matematyki i fizyki - projekt finansowany z funduszy Unii Europejskiej, który skierowany jest do wszystkich studentów I roku studiów w Instytucie Politechnicznym.

     Zainteresowanie światem fal było tak wielkie, że w piątek 18 grudnia czeka nas kolejna dawka wiadomości naukowych, z których skorzysta kolejnych 140 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"