I Międzynarodowe Seminarium Naukowe 'Kraj i Emigracja - Wspólna droga 1918 - 2008'

Data: 05.11.2008 Kategorie: Ogólna

W dniach 4 - 5 listopada 2008 roku odbyło się I Międzynarodowe Seminarium naukowe "Kraj i Emigracja - Wspólna droga 1918 - 2008".

Emigracja staje się zjawiskiem niezwykle powszechnym, które wynika głównie z przesłanek politycznych, społecznych, ekonomicznych a także religijnych. W ostatnich latach zaobserwować można było zwiększenie skali emigracji, czego przykładem jest również nasze państwo.

Środowisko naukowe postanowiło podjąć się zbadania tej niezwykle aktualnej tematyki. Dlatego też, Instytut Humanistyczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile, Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" (Oddział Lubuski) a także Polskie Towarzystwo Historyczne (Oddział w Gorzowie Wielkopolskim), postanowiły zorganizować I Międzynarodowe Seminarium Naukowe na temat "Kraj i Emigracja - Wspólna droga 1918 - 2008".

Toczącą się przez dwa dni dyskusję swoją obecnością zaszczyciła kadra naukowa z zaprzyjaźnionych ośrodków akademickich m.in. prof. Andrzej Chodubski, prof. Grzegorz Piwnicki, prof. Janusz Faryś, prof. Tadeusz Wyrwa. Złożoność problemu oddała niezwykle różnorodna tematyka wystąpień: "Polonia skandynawska w walce o niepodległość i suwerenność Polski"; "Wartości współczesnego życia kulturowego"; "Polonia charkowska w latach I wojny światowej"; "Od konspiracji do niepodległości"; "Więzi Polonii greckiej z Krajem (1944 - 1989)" czy "Nowa emigracja polska - stereotypy a rzeczywistość".

Seminarium Naukowemu towarzyszyło stwierdzenie, że emigracja w efekcie kształtuje przedsiębiorczość jednostek, ich postawy, a w nich odwagę i ryzyko w działaniu, tolerancję i humanizację stosunków międzyludzkich, a przede wszystkim autonomię społeczeństwa wobec państwa.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"