Filolodzy na Uniwersytecie La Corunia

Data: 30.11.2012 Kategorie: Ogólna

Po raz kolejny trzyosobowa delegacja pracowników Instytutu Humanistycznego PWSZ w Pile: doc. dr Anna Szczepaniak-Kozak (kierownik Zakładu Lingwistyki Stosowanej), doc. dr Hadrian Lankiewicz (kierownik Zakładu Języka Angielskiego) i dr Emilia Wąsikiewicz-Firlej (starszy wykładowca w Zakładzie Lingwistyki Stosowanej), gościła w dniach 19-25 listopada 2012 z wizytą w Uniwersytecie La Corunia, naszej partnerskiej uczelni w Hiszpanii.
     Wizyta miała przede wszystkim cel szkoleniowy. Delegaci po raz drugi zostali zaproszeni przez grupę badawczą, kierowaną przez dr Marię Jesús Lorenzo-Modía, do wzięcia udziału w seminarium naukowym „Teaching and learning for the global workplace". Tematyka seminarium poświęcona została wyzwaniom stojącym obecnie przed uczelniami wyższymi, t.j.: skorelowanie programów akademickich z wymogami pracodawców, przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy - zarówno lokalny, jak i globalny, rozwijanie kompetencji zawodowych studentów oraz zwiększanie ich mobilności międzynarodowej, oraz zacieśnienie współpracy z podmiotami gospodarczymi. Wyzwania te stworzyły potrzebę dyskusji dotyczącej nowych kierunków kształcenia filologów i lingwistów, wykraczających poza tradycyjne ścieżki kariery nauczyciela, czy tłumacza, jak również zweryfikowanie roli nauczyciela akademickiego, a w szczególności opiekunów praktyk zawodowych.
     Filolodzy z PWSZ w Pile uczestniczyli w obradach seminarium, w ramach którego przedstawili referaty. Ponadto spotkali się ze studentami anglistyki, dla których wygłosili wykłady związane z tematyką seminarium, koncentrujące się przede wszystkim na interkulturowych aspektach komunikacji w miejscu pracy. Podczas wyjazdu miały również miejsce warsztaty edytorskie oraz spotkanie mające na celu opracowanie strategii promocji realizowanych wspólnie przedsięwzięć wydawniczych.
     Przedstawiciele strony hiszpańskiej w sposób szczególny zadbali również o komfort pobytu delegatów w La Corunii, przybliżając atrakcje turystyczne regionu i organizując spotkania umożliwiające poznanie kultury Hiszpanii i regionu Galicji. Szczególnie miłym akcentem wizyty było zapoznanie się z kuchnią galicyjską, uchodzącą za jedną z najlepszych w Hiszpanii.
     Seminarium umożliwiło wymianę doświadczeń kadry akademickiej i zacieśniło dynamicznie rozwijającą się współpracę pomiędzy uczelniami, której owocem są wspólne publikacje, seria wykładów dla studentów obydwu uczelni w ramach wideo mostu oraz udział w seminariach naukowych w Polsce i Hiszpanii. W ramach doskonale rozwijającej się współpracy planowane są dalsze wspólne przedsięwzięcia naukowo-dydaktyczne.

dr Emilia Wąsikiewicz-Firlej


Stypendium (wyjazdy szkoleniowe pracowników uczelni w Programie Erasmus) finansowane było ze środków Komisji Europejskiej przeznaczonych na realizację LLP Erasmus. Koszty podróży pokryła PWSZ w Pile ze środków przeznaczonych na wspieranie mobilności. Komisja Europejska i Narodowa Agencja Programu „Uczenie się przez całe życie" nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"