11 kwietnia rozpoczął się kolejny, piaty już Festiwal Nauki, który od lat gromadzi społeczność naszego miasta i regionu. Tym razem rozpoczęło się bardzo oficjalnie - Festiwal Nauki wraz z Rektorem PWSZ w Pile prof. Adamem Marcinkowskim, otworzył Ambasador Francji François Barry Delongchamps, któremu towarzyszyli parlamentarzyści jak również władze powiatu, miasta oraz pilskich uczelni.
Największe atrakcje czekały na uczestników Festiwalu w hali sportowej. Setki osób chcących zobaczyć jak zbudowany jest wszechświat, ustawiało się w kolejce do mobilnego Planetarium. Wchodząc do wielkiej półsferycznej kuli, przekraczało się granicę naszej planety i rozpoczynało podróż w przeszłość i przyszłość astronomii.
Ci, którzy woleli pozostać na ziemi, przekonali się na własnej skórze co oznacza „być zamkniętym w bańce" mydlanej. Jakub Bochenek, uczestnik programu Mam talent, twórca strzeżonego tajemnicą płynu do baniek, pokazał jak stworzyć 2 metrowe kolorowe bańki, co wywoływało okrzyki radości najmłodszych uczestników Festiwalu, którzy sami spróbowali tej trudnej sztuki, tworząc bańki unoszące się nad budynkami Uczelni.
Nie mniej eksperymentalnie było z naukami ścisłymi - wybuchy, mieszanie cieczy, „chemiczne ogródki", to tylko niektóre z doświadczeń przedstawionych podczas spotkań Czy to chemia, czy alchemia? i Mały Inżynier. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych oraz dzieci, poczuli się jak w laboratorium, dosypując kolorowe substancje do menzurek np. z płynnym szkłem.
Teza o nudnej fizyce została całkowicie obalona dzięki fizyce zabawek, podczas której studenci przedstawiali eksperymenty, które wyjaśniały najmłodszym m.in.: dlaczego powstają kręgi na wodzie, jak tworzy się błyskawica i wyładowanie, czym są fale akustyczne, które nas otaczają.
Argumentów o pięknie fizyki dodały także rysunki stworzone dzięki obrabiarce sterowanej numerycznie, która nie tylko tworzyła obrazy m.in. skorpiona, ale również umożliwiała grę w kółko-krzyżyk!
O „wybuchowych" odkryciach w nauce można było posłuchać również podczas wykładów otwartych przygotowanych dla szkół ponadgimnazjalnych, gdzie wykładowcy akademiccy omówili m.in. BIG BANG - jak powstał wszechświat; jak dział nas mózg, jak świadomie oszczędzać energię i jaki jest wizerunek kobiet w reklamie - czy są one domowymi boginiami, czy seks symbolami. Udział w tej części wzięli nie tylko pilscy uczniowie, ale także młodzież ze szkól z Czarnkowa, Złotowa, Trzcianki, Białej.
Akcja WAMPIRIADA zwabiła prawie 50honorowych krwiodawców, z których wyssaliśmy ok. 20 litrów krwi! Nie tylko tym którzy czuli się słabo po oddaniu części życiodajnego płynu, studenci ratownictwa pokazali jak udzielić pierwszej pomocy. Co istotne - podzielenie się krwią wcale nie spowodowało spadku formy uczestników Festiwalu, wręcz przeciwnie, podnieśliśmy im ciśnienie dzięki wystawie zabytkowych automobili z lat 1923-1928: BMW Dixi, Overland, Nash, Ford A oraz nieco młodszego Austin Princess z 1960 roku. Wśród zaprezentowanej kolekcji znalazły się również motocykle z początków XX wieku.
Na tym nie koniec atrakcji: miłośnikom sztuk, studenci z Instytutu Humanistycznego zafundowali przedstawienie kostiumowe o Elżbiecie Węgierskiej, a zagorzałym grafikom komputerowym pokazaliśmy jak bawić się fotografią cyfrową.
Pierwszy dzień Festiwalu Nauki odwiedziło ok. 1000 osób, a przed nami kolejne 4 dni, w czasie których nadal będziemy udowadniać, że nauką można się doskonale bawić. Co nas jeszcze czeka: wernisaż wystawy OBECNOŚĆ I ŚALD, spotkanie z młodymi poetami, zawody sportowe ZŁOTA MILA, konkurs językowy oraz kontynuacja wykładów otwartych.
Pełną galerię festiwalową znajdziecie już wkrótce na www.festwial.pwsz.pila.pl
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"