Obie panie są członkami Stowarzyszenia Plastyków AZYL, łączy je miłość do przyrody oraz natury, i jak, mówią nasze artystki - ...było im po drodze... - wernisaż wystawy Janiny Smolicz-Papiór oraz Marii Jabłońskiej odbył się 8 listopada 2013 r. w Galerii "Na Poddaszu".
Pani Janina, już w szkole podstawowej, wyróżniała się spośród innych uczniów talentem oraz spojrzeniem malarskim. Szkoła średnia to dalszy rozwój uzdolnień, widzenia barw i kolorów. Artystka uczestniczyła w kilku wystawach indywidualnych m. in.: w Muzeum Śremskim, Śremskiej Bibliotece Miejskiej. Świetnie wykonała niezwykle ciekawy cykl prac w sepii z motywami śremskimi z okazji Dnia Śremu w 2009 r. Jej ostatnia wystawa, w rodzinnym mieście - Jastrowiu, miała charakter podsumowujący dorobek artystyczny ostatnich trzech lat. W twórczości pani Janiny dominują kompozycje malowane z natury, a więc drzewa, kwiaty, pejzaże ("Buki", "Aleja w Parku Kórnickim", "Bez w Białym Wazonie"), uschematyzowane panoramy miast (Zielona Góra, Jastrowie), a także malowane ołówkiem portrety (Poli Negri, Marylin Monroe).
Janina Smolicz-Papiór, wraz z innymi członkami Stowarzyszenia Plastyków AZYL, uczestniczy w plenerach organizowanych w kraju, jak i za granicą. Artystka z przymrużeniem oka, tak oto opisuje ostatni plener w swoim wierszu (fragment):
"Mała wieś, co się zowie Kamienica
W niej jest harcerska stanica
Tutaj tydzień trwa już plener
Jest malutki taki feler
Deszczyk pada wciąż i wieje
Takie sobie tu maluję dzieje!
Lecz Nina, szefowa
To kobieta bardzo miarowa
Goni wszystkich by malować
A my, jednak wolimy balować".
W dorobku artystycznym pani Janiny znajdują zastosowanie róznorodne techniki, począwszy od oleju na płótnie "Martwa natura", przez akryl "Niebieska aleja jesienią" - metoda szpachelkowa, skończywszy na suchej pasteli - ujmujący kunsztem artystycznym cykl "Jesień": "Sudeckie topole", czy "Jezioro leśne". Artystka wzoruje się również na dziełach znanych i powszechnie uznanych malarzy, Tamary Łempickiej, Salvadora Dali.
Maria Jabłońska to człowiek z pasją, utalentowana, twórcza, romantyczna dusza. Wychowując troje wspaniałych dzieci, wieczorami misternie malowała obrazy igłą - haft krzyżykowy, czerpiąc wzory najpierw z prasy, a później już tworzyła obrazy z naniesioną farbą. "Pragnęłam od zawsze malować farbami. Przypadek sprawił, że spotkałam artystów ze Stowarzyszenia Plastyków AZYL i "chwyciłam bakcyla" - mówi pani Maria. Nasza artystka jest dumna ze swoich góralskich korzeni, "to właśnie dzięki nim mam w sobie trochę talentów" - stwierdza. Maria Jabłońska uprawia technikę olej na płótnie, a szczególną uwagę i podziw zwiedzających wzbudziły "Rozlewisko" oraz "Polskie wierzby". Pani Marii, zarówno w życiu, jak i działaniu przyświeca złota myśl Thomasa Edisona "Kiedy w pełni zdecyduję, że dany rezultat jest wart osiągnięcia, zaczynam robić próbę za próbą, aż go osiągnę".
W ciepły nastrój wprowadził nas występ szkolnego zespołu wokalnego AKCENT, działający od 1999 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigii w Pile pod kierunkiem wybitnego nauczyciela muzyki z wieloletnim stażem, pani Doroty Fąs. Zespół reprezentują: Martyna Michalak, uhonorowana zaszczytnym tytułem "Muzycznej Perełki Roku" za wybitne osiągnięcia artystyczno-muzyczne oraz Paulina Pasternak, uczennica II klasy gimnazjum Zespołu Szkół nr 2. Dziewczęta biorą udział w realizacji założeń programowych grupy muzycznej i wykazują się samodzielnością, pomysłowością, jak i kreatywnością muzyczną. Mają na swoim koncie szereg znaczących osiągnięć - I miejsca i tytuły laureata w konkursach, przeglądach i festiwalach muzycznych na szczeblu miejskim, powiatowym oraz wojewódzkim. Wkładają serce i trud w przygotowanie uroczystości, apeli, czy też imprez okolicznościowych w szkole oraz środowisku lokalnym. Martyna i Paulina wykonały: "Hallelujah", "Małe tęsknoty" i "List do matki". Dziękując za występ dziewczętom i pani Dorocie, życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Wernisaż uświetniła obecność bliskich i przyjaciół artystek, miło nam było gościć panią Ewę Sitarz - zastępcę Prezesa Stowarzyszenia Plastyków AZYL oraz Prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile ds. Rozwoju, Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. zw. dr hab. inż. Henryka Tylickiego.
tekst i foto. Ewa Fijałkowska
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"