Bezpieczeństwo Polski w XXI wieku. Wymiar wewnętrzny i międzynarodowy

Data: 25.04.2016 Kategorie: Ogólna
W dniu 21 kwietnia 2016 roku w Auditorium Maximum PWSZ w Pile odbyło się seminarium naukowe pt. Bezpieczeństwo Polski w XXI wieku. Wymiar wewnętrzny i międzynarodowy.
Organizatorami seminarium byli profesorowie i wykładowcy Instytutu Humanistycznego pilskiej Uczelni oraz studenci kierunku politologia, zaangażowani w prace Studenckiego Koła Naukowego Politologów i Historyków. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego seminarium był prof. nadzw. dr Zbigniew Popławski – dyrektor Instytutu Humanistycznego, zaś przewodniczącym Komitetu Naukowego był prof. nadzw. dr hab. Paweł Malendowicz – kierownik Zakładu Politologii.
   W seminarium uczestniczyło 14 prelegentów, którzy przygotowali 12 wystąpień, a także około 300 słuchaczy, którzy reprezentowali szkoły średnie z Piły i regionu pilskiego, a także pilską PWSZ.
W kilkunastominutowych wystąpieniach uczestnicy Seminarium przedstawili analizę stanu bezpieczeństwa państwa. Referaty objęły tematycznie zagadnienia z zakresu teorii bezpieczeństwa, uwarunkowań bezpieczeństwa Polski, zagrożeń społecznych, terroryzmu, instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego i działających na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego, polskich sił zbrojnych, koncepcji programowych polskich partii politycznych w przedmiotowym zakresie, bezpieczeństwa ekonomicznego, roli środków komunikowania w systemie bezpieczeństwa narodowego i edukacji dla bezpieczeństwa.
    Konferencję otworzył prof. nadzw. dr Zbigniew Popławski. Teoretycznego wprowadzenia do dalszych rozważań dokonał mgr Łukasz Popławski. Zbigniew Popławski, zabierający głos ponownie, przybliżył słuchaczom historyczne i geopolityczne uwarunkowania bezpieczeństwa Polski. Prof. nadzw. dr hab. Paweł Malendowicz scharakteryzował współczesne zagrożenia społeczne i metody ich minimalizacji. Student i przewodniczący koła naukowego Marek Chudy we współautorskim referacie, przygotowanym wspólnie z mgr Mirosławem Drzewowskim, wyjaśnił czym jest terroryzm i jak należy z nim walczyć. Studentka Paulina Bzdawka przeprowadziła analizę krajowego i międzynarodowego prawa regulującego problem bezpieczeństwa Polski. Prof. zw. dr hab. Bogdan Koszel skupił się na członkostwie Polski w organizacjach międzynarodowych, co stanowi istotny element polityki bezpieczeństwa państwa.
Studentka Klaudia Szałowicz scharakteryzowała instytucje bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Paulina Szatkowska, we współpracy z prof. nadzw. dr hab. Pawłem Malendowiczem, przeprowadziła analizę koncepcji programowych polskich partii politycznych w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Student Arkadiusz Szewc, we współpracy z mgrem Mirosławem Drzewowskim, opisał stan polskich sił zbrojnych. Dr Mirosław Grzelak wskazał natomiast problemy bezpieczeństwa ekonomicznego Polski w XXI wieku.
W nader interesujący sposób mgr Grażyna Gołaszewska opisała zadania i rolę mediów w systemie bezpieczeństwa narodowego. Na zakończenie Maja Poznańska, we wspólnie sporządzonym z dr Jerzym Gałęskim referacie, opisała problemy edukacji dla bezpieczeństwa w Polsce.
    Seminarium Bezpieczeństwo Polski w XXI wieku. Wymiar wewnętrzny i międzynarodowy nie było pierwszym przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez profesorów i studentów politologii w Instytucie Humanistycznym PWSZ w Pile. Dwa lata wcześniej profesorowie i studenci zorganizowali seminarium pn. Polska po 1989 roku, do czego pretekstem była rocznica ćwierćwiecza przemian politycznych w kraju. Ówczesne seminarium zaowocowało wydaniem książki pod takim właśnie tytułem. Również i w przypadku seminarium nt. bezpieczeństwa Polski przewiduje się wydanie książki. Zarówno władze Instytutu Humanistycznego, jak i studenci – członkowie koła naukowego, zapowiadają, że za dwa lata zorganizują kolejne seminarium, które tematycznie będzie związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów.

tekst: Paweł Malendowicz
© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"