Astrofizyka i astronomia w praktyce

Data: 10.07.2017 Kategorie: Ogólna

7 lipca, studenci z SKN Fizyki „Kwant”, pod opieką prof. nadzw. dr. hab. Stanisława Różańskiego, zwiedzali Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach pod Toruniem. Pod opieką przewodnika (zawodowego astronoma) grupa zapoznała się z częścią obserwatorium dotyczącą astrofizyki i astronomii optycznej oraz częścią radioastronomiczną obserwatorium.

W starszej części obserwatorium, tak zwanej części optycznej, można zaleźć wiele kopuł, które skrywają teleskopy różnej wielkości. Na wstępie, przedstawione zostało działanie heliografu oraz zademonstrowano sposoby obserwacji plam na Słońcu.

Następnym ciekawym przyrządem, który zobaczyliśmy był astrograf Drapera służący do fotografowania nieba. Jest to fotograficzny rejestrator zjawisk sfery niebieskiej, składający się z obiektywu i kliszy fotograficznej. Instrument ten został w 1947 roku przekazany przez Harvard University Obserwatorium Astronomicznemu UMK w Piwnicach.

Na zakończenie zwiedzania części optycznej obserwatorium grupa zobaczyła największy w Polsce teleskop optyczny, o średnicy lustra 90 cm. Stoi przy nim oryginalny panel do sterowania, który zachował się od lat 50-tych, a obecnie zastąpiły go nowoczesne komputery.

W części radioastronomicznej zaprezentowano dwa największe radioteleskopy w Polsce - RT3 i RT4. Ten drugi znajduje się w odosobnionej części parku.  Przewodnik szczegółowo wyjaśnił, na czym właściwie polegają obserwacje tego typu i jaka jest rola tak dużego instrumentu.

Więcej informacji można znaleźć na stronach:
http://www.ca.umk.pl
http://www.faj.org.pl/?go=zwiedzanie

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"