20 – 24 – III FESTIWAL NAUKI

Data: 06.05.2009 Kategorie: Ogólna

Tegoroczny Festiwal Nauki podporządkowany został hasłu POLIFONIA KULTURY: ŚWIAT DALEKI I BLISKI. Naszym celem było przybliżenie społeczności świata nauki - jego złożoności i praw, jak również świata wielu kultur - niezwykłych tradycji i ujawnionych tajemnic.
Festiwal, który po raz pierwszy stał się przedsięwzięciem kilkudniowym, rozpoczęliśmy od wystawy autorstwa Henryka Błachnio TEATR CHIŃSKI. Wystawę można było podziwiać w Galerii „Na Poddaszu" przez cały tydzień.
W poniedziałek, 20 kwietnia, odbyło się również spotkanie z członkami Związku Sybiraków nt: LOSÓW POLAKÓW NA SYBERII, podczas którego brać studencka oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych miała okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii.
     Wtorek rozpoczął się sportowo! W turnieju HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ wzięło udział kilka drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z Piły i okolic. Zwycięską okazała się reprezentacja z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Pile.
Prócz wielkich doznań sportowych, w tym dniu skorzystać można było również z wiedzy kadry profesorskiej oraz przedsiębiorców lokalnych, którzy podczas seminarium „PRZEZ EDUKACJĘ DO GOSPODARKI OPARTEJ NA WIEDZY" starali się ukazać wielką rolę współdziałania obu środowisk.
W kolejnym dniu Festiwalu królowały nauki ścisłe. Doc. dr Stanisław Różański ujawnił tajniki „WIELKIEGO ZDERZACHA HADRONÓW" oraz przedstawił licznie zgromadzonej publiczności „10 NAJWAŻNIEJSZYCH EKSPERYMENTÓW W FIZYCE". Dzięki tym wykładom, młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych mogła poczuć przedsmak prawdziwego życia akademickiego.
     Środa była również dniem zakończenia cyklu przeglądu kina rosyjskiego i kazachskiego („POWRÓT", „WYSPA", „NOMAD"), ale stała się jednocześnie dniem rozpoczęcia dwudniowego, 4 Ogólnopolskiego Seminarium Naukowego pt. "Instytucje państwa a społeczeństwo obywatelskie w ujęciu interdyscyplinarnym" w którym czynny udział wzięła także delegacja z Rosji.
     Czwartek był dniem starcia sportowego miedzy drużynami Polski i Rosji. Obie reprezantacje świetnie poradziły sobie z zadaniami, potwierdzając jednocześnie tezę, że sport jednoczy narody!
     Najważniejszym dniem Festiwalu Nauki był piątek 24 kwietnia. Po oficjalnym otwarciu, które dokonał Rektor naszej Uczelni wraz z władzami miasta i powiatu, ruszyła prawdziwa POLIFONIA KULTURY!
Przed południem młodzi twórcy z Klubu Literackiego "Pegazik" przedstawili własne osiągnięcia i przygodę z poezją, a Instytuty naszej Uczelni zaprezentowały poszczególne dziedziny wiedzy w sposób bardziej przystępny i niestandardowy. Szczególną ciekawość wzbudziły: „FIZYKA ZABAWEK", „ŚWIAT NISKICH TEMPERATUR", „CZY TO CHEMIA CZY ALCHEMA", „CYFROWA ZABAWA Z FOTOGRAFIĄ", „FIZJOERAIA I OKOLICE...", „POKAZY REANIMACJI".
      W samo południe zgromadzona publiczność miała do wyboru całą gamę atrakcji:
TAJNIKI PISMA CHIŃSKIEGO przyciągnęły wszystkich, którzy chcieli dowiedzieć się, dlaczego pismo chińskie jest tak skomplikowane? Kiedy nastąpiła ewolucja tego pisma? Jak wygląda najbardziej skomplikowany znak chiński (składający się z 57 kresek!)?
MOTOSYBERIA - relacja z podróży na koniec świata, zgromadziła pasjonatów niestandardowych podróży, globtroterów, którym nie straszne awarie w trasie, brak mapy, prowiantu i odpowiedniej pogody.
AKUPUNKTURA - była przykładem tradycyjnej medycyny chińskiej, którą uczestnicy pokazu mogli odczuć na własnej skórze i mięśniach. Było warto...
Szkoła Policji zapewniła nam nie mniej emocji, pokazując jak wykorzystać policyjny sprzęt do samoobrony oraz obezwładniania przeciwnika, a także jak wielkim atutem jest znajomość technik sztuk walki.
Największe atrakcje zostawiliśmy jednak na koniec! Dla wszystkich głodnych wrażeń i wiedzy przygotowaliśmy specjalne przedsięwzięcia - coś dla ciała (ogniska przy których upiec można było 1000 kiełbasek) i coś dla ducha - kąpiel w dźwięku gongów i mis tybetańskich, a także wioskę indiańską i koncert zespołu Sacha Runa.
KĄPIEL W DZWIĘKU wzbudziła duże zainteresowanie swoją orientalnością, charakterem terapii, różnorodnością oddziaływania emocjonalno-duchowego. Masaż dźwiękiem okazał się niezwykle skuteczny, gdyż wspomaga jednocześnie trzy najważniejsze obszary: ciało, emocje i umysł. Efekty godzinnej kąpieli można było zauważyć na twarzach osób uczestniczących w pokazie.
WIOSKA INDIAŃSKA, która powstała na naszej Uczelni dzięki członkom Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, zachwyciła nie tylko najmłodszych, którzy mogli uczestniczyć w zabawach indiańskich, ale również osoby, które zainteresowane były historią Indian Ameryki Północnej - ich obyczajami i tradycjami.
Koncert muzyki andyjskiej SACHA RUNA uwieńczył tydzień festiwalowych przedsięwzięć. Indiańskie flety, instrumenty strunowe i perkusyjne, wykonane w Ameryce Południowej przez indiańskich rzemieślników, wprawiły w świetny nastrój najbardziej wytrwałych uczestników Festiwalu.

Galeria zdjęć z każdego dnia III Festiwalu Nauki na www.festiwal.pwsz.pila.pl

 

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"