O unijnych dylematach z prof. Jerzym Buzkiem

Data: 17.03.2017 Kategorie: Ogólna

17 marca w Auditorium Maximum PWSZ w Pile, odbyło się spotkanie z wyjątkowym Gościem – prof. Jerzym Buzkiem, Premierem Polski (1997-2001), Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego (2009-2012), Europosłem (od roku 2004).

Tematyka wizyty, w której uczestniczyli studenci PWSZ w Pile, ale także parlamentarzyści, przedstawiciele władzy samorządowej i środowiska biznesu oraz mieszkańcy miasta, dotyczyła głównie UNII EUROPEJSKIEJ – DYLEMATÓW ROZWOJU A KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO. Profesor poruszył temat rangi procesu bolońskiego, jednolitego kształcenia na studiach w wymiarze europejskim oraz rozwijającej się mobilności studenckiej. Jerzy Buzek podkreślił także zasadność funkcjonowania takich uczelni jak PWSZ w Pile, ich praktycznego kształcenia dualnego w systemie akademickim.

Podczas spotkania nie zabrakło także informacji o kwestiach problematycznych, z którymi spotyka się UE m.in. przemysłu 4.0, (porównywanego do rewolucji przemysłowej), opierającego się na sztucznej inteligencji oraz prognoz - jak tak daleko idące zmiany wpłyną na miejsca pracy w państwach unijnych.
Profesor Buzek podkreślił, że badania wskazują, iż prognozy nie są tak pesymistyczne, jak mogłoby się wydawać, ponieważ szacuje się, iż zmiany w technologii, wymuszą również konieczność powstawania nowych miejsc pracy. Musimy jednak przyzwyczaić się do myśli, że zmiany zawodu będą częstsze – i to właśnie stanowi wyzwanie dla kształcenia akademickiego, które musi przygotować studentów do wejścia na tak dynamiczny rynek pracy.

Premier Buzek chętnie odpowiadał także na pytania publiczności m.in. o zwiększeniu konkurencyjności polskich projektów oraz o zaostrzających się przepisach, z którymi borykają się przedsiębiorcy.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Adama Szejnfelda – Posła do Parlamentu Europejskiego.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"